Żółty Talerz, czyli dzieci godne a nie głodne

Ruszyła III edycja Żółtego Talerza. To największy w Polsce, prywatny program dożywiania dzieci organizowany przez Kulczyk Foundation. Do najmłodszych w całym kraju trafi ponad 2,7 miliona posiłków.

W ciągu najbliższych 12 miesięcy Kulczyk Foundation zapewni regularne i zdrowe posiłki niemal 15 tysiącom dzieci w ponad 300 stołówkach świetlicowych i szkolnych w całej Polsce. Program realizowany jest we współpracy z Caritasem, Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, Polskim Czerwonym Krzyżem i Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce.
– Musimy zrobić wszystko, żeby w Polsce dzieci nie chodziły głodne. Kraj, który na to pozwala, nie może mówić o sobie, że jest krajem rozwiniętym – mówi Dominika Kulczyk, prezes zarządu Kulczyk Foundation i pomysłodawczyni programu. – Żółty Talerz to projekt, który wnosi trochę słońca w życie dzieci korzystających z naszego programu. Ten codzienny, ciepły posiłek sprawia, że nasze dzieci czują się szczęśliwsze – dodaje.

III edycja programu Żółty Talerz będzie realizowana od września tego roku do końca sierpnia 2019 roku. W 310 stołówkach w świetlicach środowiskowych i szkołach w całym skorzysta z niego co najmniej 14 775 dzieci w wielu przedszkolnym i szkolnym.  W sumie dostaną ponad 2 miliony 700 tys. posiłków - tyle ile wydano w obu poprzednich edycjach programu łącznie. W I edycji 1 mln posiłków dla ok. 6 tys. dzieci, w drugiej – 1,7 mln obiadów dla ok. 12 tys. dzieci.
– Dotarcie do tak wielu potrzebujących dzieci z programem Żółty Talerz nie byłoby możliwe bez zaangażowania naszych sprawdzonych partnerów: Caritasu, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Polskiego Czerwonego Krzyża i SOS Wiosek Dziecięcych – zwraca uwagę Wioleta Szafryna, dyrektor programu Żółty Talerz. – To sprawia, że Żółty Talerz to projekt unikalny w skali kraju, bo po raz pierwszy tak duże i skuteczne w niesieniu pomocy organizacje zawiązały tego typu sojusz. Dziękujemy im za to, że są z nami – podkreśliła.

Program Żółty Talerz kładzie duży nacisk na promocję zdrowego odżywiania. Partnerem merytorycznym Kulczyk Foundation w realizacji tego celu jest Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Eksperci tej uczelni przygotowali m.in. Listę̨ Produktów Żółtego Talerza dla osób przygotowujących posiłki dla dzieci, która uwzględnia tylko pełnowartościowe i dostosowane do potrzeb dzieci składniki. Dodatkowo we współpracy ze specjalistami od żywienia dystrybuowane są materiały edukacyjne dla uczniów i rodziców na temat zdrowego odżywiania.

Organizatorzy zadbali, żeby dzieci uczestniczące w programie jadły nie tylko zdrowo, ale również smacznie. W tym celu wszyscy koordynatorzy Żółtego Talerza z ponad 300 placówek objętych programem wezmą udział w specjalnych warsztatach w warszawskiej Pracowni Efektu Domina. Dowiedzą się na nich jak atrakcyjnie przygotowywać potrawy dla dzieci. Zajęcia poprowadzi Katia Roman-Trzaska, założycielka Little Chef, pierwszej i największej szkoły gotowania dla dzieci w Polsce, która od 2007 r. przeszkoliła ponad 74 000 dzieci.


Zbiórka Fundacji Faktu

Rodzina w trudnej sytuacji. Niezbędna rehabilitacja to dla nich marzenie.

Synowie i córki Joanny Sapety z Mazańcowić na Śląsku wymagają opieki neurologicznej, logopedycznej, rehabilitacyjnej i diabetologicznej. Jednak rodzina mierzy się z bardzo trudną sytuacją życiową. Pomóżmy im razem z Fundacją Faktu.

Zbiórka Fundacji Faktu

Na tę rodzinę spadła lawina nieszczęść

Każdy dzień jest wielkim zmaganiem dla Eweliny Gondko i jej rodziny. Aby mogła wyjechać na turnus rehabilitacyjny potrzeba 6 tys. zł. Dla niektórych to mało, ale dla tej rodziny to majątek.

1,5 proc.

1,5 proc. podatku dla Fundacji Faktu. Ratuj z nami chore dzieci. KRS 0000353781

Wpływy z 1,5 proc. dla Fundacji Faktu to konkretna pomoc dla wielu chorych dzieci i ich rodziców, którzy codziennie proszą nas o wsparcie. Nawet niewielkie wpłaty przekładają się na godziny zbawiennej rehabilitacji, sprzęt rehabilitacyjny czy terapię logopedyczną.

Świąteczna akcja Fundacji Faktu

Marlenka cierpi na nieznaną chorobę. Jej mama też toczy walkę o życie.

W życiu rodziny z Mokrej na Podkarpaciu każdy dzień to zmagania z chorobą małej Marlenki. Dziewczynka od urodzenia cierpi na poważną niepełnosprawność, a rodzice szukają desperacko odpowiedzi na pytanie — jaka choroba ją tak bardzo dotyka?

Świąteczna akcja Fundacji Faktu

Każdego dnia walczymy o Marikę

Ma 6 lat, a dopiero zaczyna stawiać pierwsze kroki i mówi zaledwie kilka słów. Marika jest bardzo chora, urodziła się z wieloma wadami, ale jej mama robi wszystko, by stała się jak najbardziej samodzielna. Pani Kamila samotnie wychowuje córkę. Każdy z nas może pomóc w tej walce o lepsze jutro Mariki. Cenna jest każda złotówka.

Zbiórka Fundacji Faktu

Nie ma leku dla Nadii, nadzieją jest rehabilitacja

Malutka Nadia Polańska z Woli Węgierskiej na Podkarpaciu ma zaledwie pół roku a już musi się mierzyć z wielkimi przeciwnościami losu. Mimo to jej twarz promienieje, gdy tylko widzi bliskich. Rodzice nawet przez chwilę nie tracą nadziei na lepsze życie dla swojej córeczki. Ale, aby takie było, maleństwo musi przejść skomplikowaną operację czaszki.