Zdrowie jest męskie. Badajcie się panowie!

Rusza akcja Fundacji Faktu i portalu Plejada, która ma odczarować tabu wokół profilaktyki raka jąder i raka prostaty. Kalendarza „Zdrowie jest męskie” pełen gwiazd w sprzedaży już od 5 listopada.

Rusza akcja Fundacji Faktu i portalu Plejada, która ma odczarować tabu wokół profilaktyki raka jąder i raka prostaty. Symbolem troski o te najbardziej męskie części ciała są wąsy. Specjalnie dla nas 12 gwiazd zapuściło wąsy i wystąpiło w specjalnym kalendarzu „Zdrowie jest męskie”, który trafi do sprzedaży 5 listopada. Przez cały 2020 rok będą przypominać o tym, jak ważne są badania profilaktyczne. I o tym, że nie ma nic bardziej męskiego, niż troska o zdrowie.

- Męskość kojarzy mi się z odpowiedzialnością za siebie i bliskich. Na pewno jednym z jej elementów jest odpowiedzialność za zdrowie. W końcu choroba nie dotyczy tylko jednego człowieka, ale też jego rodziny i przyjaciół. Warto o to dbać. Im wcześniej wykonuje się badania profilaktyczne, tym szansa na rozpoznanie choroby i szybsze wyleczenie jest większa – przekonuje Przemysław Saleta, który znalazł się wśród celebrytów zaproszonych do udziału w przedsięwzięciu. Jego zdjęcie znalazło się na stronie z kalendarza na luty 2020.

Kalendarz to projekt charytatywny, w który zaangażowali się popularni artyści, sportowcy i  dziennikarze. Dwanaście gwiazd zapozowało fotografowi Bastkowi Czernkowi w swoim ulubionym środowisku – w miejscach związanych z ich pracą, pasją. Zobaczymy m.in. Mateusza Damięckiego, Tomasza Ciachorowskiego, Przemysława Saletę, Patryka Mikiciuka i Stefano Terrazzino. Wszyscy specjalnie na tę okazję zapuścili wąsy, które są symbolem męskości, a także zmiany postawy wobec choroby. Wyraźnie widoczne na fotografiach, mają każdego dnia przypominać o regularnych badaniach profilaktycznych. W męskim gronie znalazła się także jednak kobieta. Męski temat i stylizację zdecydowała się podjąć Alicja Węgorzewska, artystka i dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej.


Akcja społeczna Fundacji Faktu i portalu Plejada ma na celu zmniejszenie skrępowania mężczyzn związanego z poddawaniem się badaniom. Pragniemy także uwrażliwić kobiety, by skierowały uwagę na zdrowie swoich partnerów, synów, ojców, przyjaciół.

Rak jądra to najczęściej występujący nowotwór u młodych mężczyzn. Jest chorobą o dobrym rokowaniu pod warunkiem właściwego leczenia i profilaktyki. Czynnikiem sprzyjającym skutecznej terapii jest wykrycie guza jądra we wczesnym etapie. 

Więcej o raku jądra dowiedz się TU.


Rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u mężczyzn w Unii Europejskiej, występuje częściej niż rak płuc. Jego częstotliwość związana się z coraz dłuższym okresem życia. Wcześnie wykryty daje dobre rokowania na wyzdrowienie. Kluczowa jest świadomość badań, bo rak prostaty przez lata rozwija się bezobjawowo. Świadomość badań jest więc kluczowa. Może uratować życie.

Więcej o raku prostaty czytaj TU.

 

Akcja społeczna Fundacji Faktu i portalu Plejada zbudowana jest z kampanii informacyjnej w mediach ogólnopolskich wydawnictwa RASP oraz wydaniu kalendarza z dwunastoma portretami polskich gwiazd.

Kalendarz w cenie 13,99 złotych będzie dostępny od 5 listopada 2019 roku w kioskach, salonikach prasowych na terenie całej Polski oraz na literia.pl. Jego nakład wynosi 30.000 egzemplarzy.

 

Onet Rano – o kalendarzu „Zdrowie jest męskie” rozmawiają Marcin Cejrowski z Plejada.pl i autor zdjęć Bastek Czernek

 

Gwiazdy o udziale w akcji „Zdrowie jest męskie”:

Przemysław Saleta, były bokser i kick-bokser
„O tym się zwykle nie myśli. Każdy jest zabiegany. Pochłonięty swoją pracą, pasją, obowiązkami. Nie ma  się nawet czasu, aby zastanowić się, czy nie powinniśmy poświęcić trochę więcej uwagi swojemu zdrowiu. Nawet jak coś nas boli, to odsuwamy badania na dalszy plan, aż w końcu choroba wyłącza nas z życia.”


Patryk Mikiciuk, dziennikarz motoryzacyjny TVN Turbo
„Nie powinno być żadnego podziału na wiek, płeć i poglądy. Zdrowie to zdrowie. Jest rzeczą nadrzędną. Kobiety są chyba bardziej w stanie się zmobilizować. O akcjach profilaktycznych badań u mężczyzn nie słyszymy. Może to wynikać z kwestii ich samego podejścia do zdrowia. Większość unika lekarzy. Mężczyźni nie lubią okazywać swoich słabości, a pójście do lekarza często jest właśnie tak odbierane. Boimy się tego, co możemy usłyszeć w gabinecie, chociaż to bardzo staroświeckie podejście. W końcu w społeczeństwie wciąż istnieje błędne przeświadczenie, że samiec z założenia ma być „twardym gościem, który nie pęka”

Mateusz Damięcki, aktor
„Mężczyźni niestety często lekceważą kwestie zdrowotne, nie badają się, nie myślą o profilaktyce. To chyba wynika z błędnego wyobrażenia o prawdziwym twardzielu, który nie roztkliwia się nad sobą. Dbanie o zdrowie nie jest oznaką słabości, wręcz przeciwnie - jest oznaką siły, racjonalnego myślenia, odpowiedzialności, ale też odwagi, by zmierzyć się z ewentualnym problemem i szukać.
Bez zdrowia nie ma siły i równowagi psychicznej. Poza tym, to kwestia odpowiedzialności. Nie żyjemy tylko dla siebie. Mamy bliskich i jeśli nie zależy nam na zdrowiu, nie dbamy o nie, to tak jakbyśmy nie dbali o tych, których kochamy”.

Tomasz Ciachorowski, aktor
„Bardzo często mężczyznom wydaje się, że wizyty u lekarza, czy rozmawianie o różnych przypadłościach to coś wstydliwego. A przecież dbanie o zdrowie nie jest niczym złym. To kwestia odpowiedzialności. Nie możemy bagatelizować naszego zdrowia, bo wiele możemy jeszcze zrobić na tym świecie. Mężczyźni nie są niezniszczalni. Muszą się badać i przełamać tę barierę wstydu. Mam nadzieję, że nasz kalendarz zachęci jak najwięcej osób do regularnych badań”.

 


artykuł

Mali uchodźcy będą mieli radośniejsze wakacje

Fundacja Faktu nie zapomniała o ukraińskich dzieciach, które uciekły przed okrutną wojną i odnalazły schronienie w Polsce. Tym razem przygotowaliśmy niespodziankę dla małych uchodźców mieszkających w Gołdapi (woj.warmińsko-mazurskie).

Fundacja Faktu pomaga Ukrainie

Uciekły przed wojną, walczą o sprawność

Historia pani Oleny Czumak (35 l.) poraża. Z dwoma niepełnosprawnymi bliźniaczkami uciekła z wojennego piekła. Wyruszyła w niebezpieczną drogę i trafiła do centrum rehabilitacji w Gołdapi. Dzięki pomocy Fundacji Faktu może tu kontynuować leczenie swoich córek.

UKRAINA

Fundacja Faktu rusza na pomoc chorym dzieciom z Ukrainy

Pragniemy zrobić co w naszej mocy, aby przywrócić dzieciom dotkniętym przez wojnę choćby namiastkę dzieciństwa.

POMÓŻMY!

Bez podjazdu prababcia Albina z Michałkiem będą uwięzieni w domu

Michałek Jakubowski (15 l.) jest całym światem dla swojej prababci, Albiny Baziak (70 l.) z Witkowa na Dolnym Śląsku. Ich życie tak się potoczyło, że opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem spadła właśnie na nią.

1 proc. podatku

1% podatku dla Fundacji Faktu - KRS 0000353781

Bez żadnego wysiłku możesz zrobić coś bardzo ważnego dla dzieci dotkniętych chorobami i niepełnosprawnością

Pomóżmy!

Krystianek codziennie ćwiczy ponad siły

Mały Krystianek Ląd (4 l.) z Mełgwi pod Lublinem to prawdziwy zuch. Potworna choroba – najcięższa postać SMA ( rdzeniowy zanik mięśni) – nie odebrała mu radości życia. Wytrwale walczy o swoją sprawność. Wie, że tylko codzienne ćwiczenia mogą zapewnić mu lepsze życie. Jego rodziców nie stać jednak na tak intensywną rehabilitację. Gdzie tylko mogą szukają pomocy.