Trudno jest być dorosłym

Najtrudniejsza próba dla wychowanków domów dziecka to moment wejścia w dorosłe życie i usamodzielnienia się. Fundacja One Day pomaga im przejść tę próbę zwycięsko. Więcej w 3. odcinku serialu Efekt Domina.

Jakie marzenia mają wchodzący w dorosłość wychowankowie domów dziecka? Chcą samodzielności, znalezienia domu i pracy… Problemem są jednak trudne przeżycia z przeszłości i brak pewności siebie. W Polsce działa ponad 1150 placówek pieczy zastępczej. Najliczniejszą grupę - prawie 7,5 tys. - stanowią w nich dzieci 14-17-letnie. To wiek, który jest czasem na planowanie przyszłości, ale wiele z nich zmaga się z poczuciem odrzucenia, brakiem wiary we własne siły. Brakuje im też rodzinnych wzorców i wsparcia w otoczeniu. Tym młodym ludziom postawić pierwsze kroki w dorosłość pomaga Fundacja One Day. Bazując na osobistych doświadczeniach, założyła ją Monika Krzyżanowska. We wczesnym dzieciństwie trafiła ona z domu dziecka do rodziny zastępczej. W wieku 14 lat dowiedziała się, że nie jest biologiczną córką swoich rodziców. Teraz pomaga usamodzielniającej się młodzieży. - Jestem dumna z tego, że moja historia doprowadziła mnie do miejsca, w którym jestem - mówi. Fundacja One Day stworzyła specjalny program. Podczas warsztatów i szkoleń usamodzielniający się wychowankowie domów dziecka poznają nowe umiejętności, a także uczą się wiary w siebie i pokonują strach przed dorosłością. Fundację One Day wspiera Dominika Kulczyk, która poświęciła jej 3. odcinek serialu „Efekt Domina”. Oglądaj w niedzielę 22 marca o 11.30 w TVN.


Pomóż z Fundacją Faktu

Zuzia czuje ból każdego dnia. Tylko rehabilitacja może ulżyć jej cierpieniom

Zuzia Szacoń (16 l.) nie chodzi, nie mówi, a jej kręgosłup jest skrzywiony o 45 stopni. Dziewczynka potrzebuje nie tylko nieustającej opieki, ale i intensywnej rehabilitacji. Jej mama wychowuje samotnie dwie córki. Nie stać jej na opłacanie turnusów rehabilitacyjnych, na które Zuzanna powinna jeździć trzy razy w roku. Bez pomocy ludzi o wielkich sercach nastolatka będzie skazana na cierpienie.

Zbiórka Fundacji Faktu

Nasz syn zmaga się z wielkim bólem. Rodzice Dawidka proszą o pomoc

Takich dzieci, jak Dawid z Zawiercia jest kilkanaścioro na świecie. Aby znaleźć przyczynę jego cierpienia rodzice Dawida zjechali cały kraj.

1,5 proc. podatku

1,5 proc. podatku dla Fundacji Faktu – KRS 0000353781. Ratuj z nami chore dzieci

Wpływy z 1,5 proc. dla Fundacji Faktu to konkretna pomoc dla wielu chorych dzieci i ich rodziców, którzy codziennie proszą nas o wsparcie. Nawet niewielkie wpłaty przekładają się na godziny zbawiennej rehabilitacji, sprzęt rehabilitacyjny czy terapię logopedyczną.

Zbiórka Fundacji Faktu

Nikt nie chciał Paulinki

Oto Paulinka. Historia tej 13-latki zaczyna się wstrząsająco. Matka ją porzuca, babcia też jej nie chce... Kiedy wydaje się, że w życiu tego dziecka już nigdy nie będzie słońca, wtedy pojawia się iskierka nadziei na to, że jej życie się odmieni.

Fundacja Faktu pomaga Ukrainie

Mieszkańcy Dniepru bez prądu i ogrzewania. Pomożemy im przetrwać zimę!

Mieszkańcy ukraińskiego miasta Dniepr pozbawieni są prądu i ogrzewania. Na ratunek ruszyli harcerze z Nowego Dworu Mazowieckiego oraz Fundacja Faktu, która kupiła generatory prądu i kuchenki gazowe. W ślad za transportem wyruszyło 18 ukraińskich skautów, którzy wiozą Betlejemskie Światło Pokoju.

Zbiórka Fundacji Faktu

Julia i jej mama nas potrzebują!

Julia (14 l.) miała trzy miesiące, gdy jej mama usłyszała wyrok: rdzeniowy zanik mięśni typu 1, czyli najgorsza postać choroby. – Powiedziano mi, że dzieci takie jak ona żyją do dwóch lat – mówi "Faktowi" Weronika Tomczak-Mikołajczak. Zrozpaczona mama nie poddała się, ale walka wcale nie jest łatwa...