To nasz wspólny sukces: Weronika odzyskuje kontrolę na ciałem

W czerwcu zeszłego roku dzięki środkom zebranym przez Czytelników Faktu Weronika dostała szansę na intensywną rehabilitację. Zrobiła ogromne postępy.

Weronika Jaśkowiak z Łodzi (14 l.) przyszła na świat jako jedno z trojaczków, na długo przed czasem. Z całej trójki to ona najtrudniej zniosła obciążenia związane z wcześniactwem. Dziś jej dwaj bracia cieszą się zdrowiem, a ona o swoje wciąż walczy. Cierpi na ciężką postać dziecięcego porażenia mózgowego z atetozą (mimowolne, niekontrolowane ruchy ciała). – Dla dziecka w takim stanie każdy, nawet najmniejszy postęp okupiony jest ciężką pracą. Ale kiedy widać efekty tej pracy radość jest nie do opisania – mówi mama Weroniki, pani Katarzyna.

W czerwcu zeszłego roku dzięki środkom zebranym przez Czytelników Faktu Weronika dostała szansę na intensywną rehabilitację (czytaj więcej TU). – Na turnusie pracowała z rehabilitantami po 6 godzin dziennie. Potem regularnie ćwiczyliśmy w domu. Osiągnęliśmy tak dużo, że przerosło to nasze oczekiwania – mówi z uśmiechem pani Katarzyna. I wylicza: Weronika nauczyła się kontrolować głowę. Obraca się z pleców na brzuch, próbuje sama schodzić z kanapy. Lepiej udaje się ją pionizować, a wcześniej nie obciążała równo nóg, jedną trzeba było przytrzymywać. Zaczęła sama chwytać przedmioty. Ale najwięcej sukcesów odniosła w sferze poznawczej. Widać, że w pełni rozumie pytania, polecenia i wszystko co się wokół niej dzieje. Zaczęła świadomie używać mowy. Wcześniej była tylko w stanie powtórzyć zdanie za terapeutą na zajęciach. Teraz zaczęła mówić od siebie, pyta prosi, rozkazuje: Chodź tu ciocia! Daj mi! Gdzie jest kot? Kto to? Co chciał?

- Każdy taka umiejętność jest dla nas jak krok milowy – przyznaje pani Katarzyna.

Każdą złotówkę z 1% Fundacja Faktu przeznacza na rehabilitację ciężko chorych dzieci. Pamiętaj o nas przy rozliczaniu podatku KRS 0000353781. Rozlicz z nami PIT.

Nie ma leku dla Nadii, nadzieją jest rehabilitacja

Malutka Nadia Polańska z Woli Węgierskiej na Podkarpaciu ma zaledwie pół roku a już musi się mierzyć z wielkimi przeciwnościami losu. Mimo to jej twarz promienieje, gdy tylko widzi bliskich. Rodzice nawet przez chwilę nie tracą nadziei na lepsze życie dla swojej córeczki. Ale, aby takie było, maleństwo musi przejść skomplikowaną operację czaszki.