Tak było w 2016 roku: Jej ciekawość świata ujęła Kasię Kowalską

Sprzężona niepełnosprawność nie zabiła w Basi z Gdańska w wielkiej ciekawości świata i pogody ducha. Ujęła tym Kasię Kowalską - gwiazda pomoże jej zdobyć rower rehabilitacyjny. Każdy może się włączyć

 


Basia Gogowska z Gdańska urodziła się jako skrajny wcześniak, zmaga się ze sprzężoną niepełnosprawnością. Od urodzenia nie widzi i prawie nie słyszy, ale jej bliscy się nie poddają! Robią wszystko, by nastolatka była szczęśliwa. Basię wspiera Fundacja Faktu i znana piosenkarka Kasia Kowalska. Ale potrzebujemy także waszej pomocy!

Basia jest otwarta, radosna, wrażliwa i ciekawa świata. Jej oczami są dłonie. Kiedy na powitanie wyciągnie się do niej rękę, 13-latka długo jej nie wypuszcza. Dotykając ogląda po swojemu nowe osoby i poznaje je. Skąd w nastolatce tyle uśmiechu?
Basia jest wyjątkowa, ale to, że na jej twarzy gości uśmiech, to wielka zasługa jej kochającej bliskich. Walczą o jej szczęście od kiedy przyszła na świat.
- Urodziła się jako wcześniak. Trzy razy myślałam, że już ją straciliśmy. To był dla nas bardzo trudny czas, którego nigdy nie zapomnimy - opowiada ze smutkiem w głosie Anna Gogowska, mama nastolatki.
Kiedy maleńka dziewczynka wygrała walkę o swoje życie rozpoczęła się kolejna - ta o jej zdrowie i normalną codzienność. Rodzice dziewczynki nie dawali za wygraną, robili wszystko aby, Basia rozwijała się i czerpała z życia garściami pomimo braku wzroku i prawie absolutnego braku słuchu.
Kiedy skończyła 7 lat, dziewczynka zaczęła się uczyć w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach, koło Warszawy. - To jedyne miejsce, gdzie Basia może się rozwijać i przygotowywać do samodzielności. Na Pomorzu nie ma Ośrodka, z którego mogłaby korzystać - mówi pani Ania.
Odległość między Laskami, a Gdańskiem to około 350 kilometrów. Rodzina Gogowskich trasę Gdańsk-Laski i z powrotem pokonuje od około 6 lat i to dwa razy w tygodniu. W piątki, aby odebrać Basię z ośrodka i w niedzielę, aby dziewczynka mogła tam wrócić. Niestety potrzeby Basi oraz tak częste podróże to ogromne koszty.

Rodzice i brat dziewczynki muszą rezygnować z zwykłych codziennych przyjemności tylko po to, aby być razem przez sobotę i niedzielę. - Nie wyobrażamy sobie weekendu bez Basi, wystarczy, że przez pięć dni jesteśmy osobno - opowiada mama dziewczynki.
Jak spędzają wspólnie czas? Basia od 6 roku życia jeździ na łyżwach i po prostu to uwielbia. To mama z ciocią zabrały ją po raz pierwszy na ślizgawkę i tak już zostało. 13-natolatka świetnie sobie radzi, i aż trudno uwierzyć patrząc na nią z boku, że jest niewidoma. Niestety to jedna z nielicznych przyjemności, na które może pozwolić sobie rodzina.
Problemem jest brak pieniędzy i nagłe ataki padaczki, które w ciągu ostatniego roku pojawiły się u Basi. Pogorszenie zdrowia nie przeszkadza jednak dziewczynce dalej marzyć. - Nasza córka nigdy nie jeździła na rowerze... jest bardzo odważna i ciekawa życia. Marzy o wycieczce rowerowej - opowiada pani Ania.
Na rower i niezbędną rehabilitację potrzeba 16 tysięcy złotych. Nasi czytelnicy już nie raz udowodnili, że nie ma rzeczy niemożliwych! Specjalnie dla Basi już 5 grudnia podczas kocertu "Serce dla Dzieci" zagra Kasia Kowalska. Piosenkarka pomoże w zbiórce pieniędzy na rehabilitację i specjalny rower tandem. Dzięki niemu rodzina będzie mogła wybrać się wspólnie na wymarzoną wycieczkę szlakiem bałtyckich plaż.
Kasia Kowalska odwiedziła Basię w szkole. Nim się spotkały, dziewczynka wprost nie mogła usiedzieć w miejscu. - Gdzie jest Kasia? Za ile będzie? - pytała z niecierpliwością. Na spotkanie jednak nie musiała długo czekać. Idolka przekroczyła próg pokoju tuż po nerwowych pytaniach dziewczynki.
Uścisnęła jej dłoń. - Mogę dotknąć Twoich włosów? Dać buzi w policzek? Dotknąć buta? - pytała dziewczynka, która wprost nie mogła uwierzyć w to, że tuż obok niej siedzi jej ulubiona gwiazda. Chciała mieć ją tylko dla siebie i zapamiętać jak najdokładniej. Dłonie najlepiej jej to umożliwiają. To dlatego przez całe spotkanie kurczowo trzymała piosenkarkę za rękę. Jak się okazało Basia chciała poznać nie tylko fizjonomię artystki, lecz także dowiedzieć się co nieco o jej życiu prywatnym. - Masz rodziców? Żyją? A dzieci? - pytaniom nie było końca. Zdziwiło to również samą piosenkarkę.
- Basia zaskoczyła mnie wieloma pytaniami. Czasem wręcz ciężko było mi na nie opowiedzieć, lecz miała do tego prawo. W końcu po to przyszłam. - powiedziała Kasia. Gwiazda wręczyła również dziewczynce wyjątkowy prezent. Basia od idolki dostała Zanzę. To specjalny instrument muzyczny, dzięki któremu sama może tworzyć niesamowite dźwięki. Podarek skradł serce dziewczynki i obiecała Kasi podszkolić się w grze do następnego spotkania. A to już niebawem - 5 grudnia.
- Serdecznie zapraszam wszystkich państwa przed telewizory 5 grudnia o 17.30. Wystąpię na antenie TVP1 wraz z innymi artystami w koncercie charytatywnym „Serce dla dzieci” organizowanym przez Fundację Faktu. Warto pomóc tym, którzy najbardziej naszej pomocy potrzebują - powiedziała artystka. 

Aby dołączyć do zbiórki na rzecz Basi można dokonać wpłaty na konto Fundacji Faktu o numerze 44 1240 6292 1111 0010 7095 3236 (Tytuł przelewu: Serce dla Dzieci). 


KP, MK
Krótki reportaż o Basi w TVP 1 w niedzielę 4 grudnia 2016 o godz. 20.20


artykuł

Mali uchodźcy będą mieli radośniejsze wakacje

Fundacja Faktu nie zapomniała o ukraińskich dzieciach, które uciekły przed okrutną wojną i odnalazły schronienie w Polsce. Tym razem przygotowaliśmy niespodziankę dla małych uchodźców mieszkających w Gołdapi (woj.warmińsko-mazurskie).

Fundacja Faktu pomaga Ukrainie

Uciekły przed wojną, walczą o sprawność

Historia pani Oleny Czumak (35 l.) poraża. Z dwoma niepełnosprawnymi bliźniaczkami uciekła z wojennego piekła. Wyruszyła w niebezpieczną drogę i trafiła do centrum rehabilitacji w Gołdapi. Dzięki pomocy Fundacji Faktu może tu kontynuować leczenie swoich córek.

UKRAINA

Fundacja Faktu rusza na pomoc chorym dzieciom z Ukrainy

Pragniemy zrobić co w naszej mocy, aby przywrócić dzieciom dotkniętym przez wojnę choćby namiastkę dzieciństwa.

POMÓŻMY!

Bez podjazdu prababcia Albina z Michałkiem będą uwięzieni w domu

Michałek Jakubowski (15 l.) jest całym światem dla swojej prababci, Albiny Baziak (70 l.) z Witkowa na Dolnym Śląsku. Ich życie tak się potoczyło, że opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem spadła właśnie na nią.

1 proc. podatku

1% podatku dla Fundacji Faktu - KRS 0000353781

Bez żadnego wysiłku możesz zrobić coś bardzo ważnego dla dzieci dotkniętych chorobami i niepełnosprawnością

Pomóżmy!

Krystianek codziennie ćwiczy ponad siły

Mały Krystianek Ląd (4 l.) z Mełgwi pod Lublinem to prawdziwy zuch. Potworna choroba – najcięższa postać SMA ( rdzeniowy zanik mięśni) – nie odebrała mu radości życia. Wytrwale walczy o swoją sprawność. Wie, że tylko codzienne ćwiczenia mogą zapewnić mu lepsze życie. Jego rodziców nie stać jednak na tak intensywną rehabilitację. Gdzie tylko mogą szukają pomocy.