Romowie, niechciana mniejszość w Europie

Choć oficjalnie nikt tego nie przyzna, traktowani są jak obywatele drugiej kategorii. Dyskryminacja, bieda, brak nadziei to dla Romów chleb powszedni. Jak sobie z tym radzą - opowiada kolejny odcinek Efektu Domina, w niedzielę 5 kwietnia o 11.30 w TVN.

Romowie to wielki naród bez kraju. To kilkanaście milionów osób zamieszkujących Europę, które nigdzie nie mogą poczuć się jak w domu. Zazwyczaj nie wita się ich z otwartymi ramionami. Niemal wszędzie żyją na granicy ubóstwa, wypchnięci poza nawias społeczeństwa. Choć oficjalnie nikt tego nie przyzna, traktowani są jak obywatele drugiej kategorii. Dyskryminacja, bieda, brak nadziei to dla nich chleb powszedni. Jak sobie z tym radzą zobacz w kolejnym odcinku Efektu Domina.

– Jeśli jesteś Romem i mieszkasz w Ferentari, to od razu jesteś na przegranej pozycji. Ci ludzie nie mają marzeń, planów, oni walczą o przetrwanie – mówi Rodiga Paun, działaczka PCRM, organizacji pomagającej Romom w Ferentari, romskim getcie w Bukareszcie.

Jej organizacja prowadzi klub edukacyjny dla tamtejszych dzieci, klub dla matek i na wiele sposobów stara się znaleźć dla Romów miejsce w społeczeństwie Rumunii. Szacuje się, że stanowią nawet 10 procent populacji kraju, to największy odsetek w Europie. Jednak ze względu na uprzedzenia i złe traktowanie część z nich niechętnie przyznaje się do swoich korzeni.

Z tego powodu wiele romskich dzieci nie chodzi do szkoły. Nawet 20 procent dorosłych Romów nie umie czytać ani pisać. Nie mają wykształcenia i szans na pracę, więc ich rodziny żyją w biedzie. Jak Tina, jedna z bohaterek 5. odcinka serialu „Efekt Domina” pt. „Zapomniani”. Razem z kilkunastoosobową rodziną gnieździ się w dwóch pokojach bez bieżącej wody, kanalizacji i ogrzewania. Nikt nie da jej pracy. Aby zdobyć środki na przetrwanie, zbiera i sprzedaje złom. Nie zawsze jednak udaje jej się za to choćby nakarmić dzieci.


Zbiórka Fundacji Faktu

Zastępcza mama zbiera na wózek dla Kuby

Bycie samodzielną mamą zastępczą wymaga odwagi, a adopcyjną mamą dla dzieci z niepełnosprawnościami to wyzwanie prawdziwej heroski – taka właśnie jest Paulina Mikosz, mama ciężko chorego Kuby Zakiewrskieg.

Zbiórka Fundacji Faktu

Ruszamy z pomocą - razem dla powodzian

Fakt i Fundacja Faktu ruszają z pomocą dla osób poszkodowanych podczas tragicznej powodzi, która dotknęła południe Polski

Pomoc dla powodzian

Fundacja Faktu. Szybka ścieżka pomocy dla powodzian

Aby zwrócić się o pomoc z Fundacji Faktu wystarczy wysłać e-mail pod adres biuro@fundacjafaktu.pl.

Zbiórka Fundacji Faktu

Marzę, żeby dziewczynki zaczęły chodzić

Samotna mama 6-letnich bliźniaczek dotkniętych rzadką wadą genetyczną codziennie walczy o ich sprawność i lepsze jutro. Potrzebuje naszej pomocy.

Zbiórka Fundacji Faktu

Rodzina w trudnej sytuacji. Niezbędna rehabilitacja to dla nich marzenie.

Synowie i córki Joanny Sapety z Mazańcowić na Śląsku wymagają opieki neurologicznej, logopedycznej, rehabilitacyjnej i diabetologicznej. Jednak rodzina mierzy się z bardzo trudną sytuacją życiową. Pomóżmy im razem z Fundacją Faktu.

Zbiórka Fundacji Faktu

Na tę rodzinę spadła lawina nieszczęść

Każdy dzień jest wielkim zmaganiem dla Eweliny Gondko i jej rodziny. Aby mogła wyjechać na turnus rehabilitacyjny potrzeba 6 tys. zł. Dla niektórych to mało, ale dla tej rodziny to majątek.