Ofiary wypadków mogą liczyć na wsparcie

Wypadek zmienił nie tylko życie Krzysztofa, ale również jego matki. Akcja Społeczna Fundacji Faktu i Funduszu Sprawiedliwości


Każdego roku w wypadkach samochodowych w Polsce rannych zostaje kilkadziesiąt tysięcy osób. Tylko w 2018 r. było ponad 37 tys. poszkodowanych. Wiele z tych osób na zawsze zostaje kalekami i potrzebuje pomocy. Znalezienie jej nie jest proste. Opłacenie rehabilitacji, kupno wózka, przystosowanie mieszkania do potrzeb niepełnosprawnego to koszty przekraczające często możliwości przeciętnego Polaka. Pomagają fundacje, Narodowy Fundusz Zdrowia, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ale to wciąż za mało przy ogromnych kosztach. Pomóc może Fundusz Sprawiedliwości. W wielu przypadkach środki z niego pozwalają zapewnić godne życie i w miarę normalne funkcjonowanie. Wystarczy chwila nieuwagi, aby życie zmieniło się nieodwracalnie. Krzysztof Blusiewicz nawet nie przypuszczał, że wsiadając 13 lat temu do samochodu ze swoją siostrą i szwagrem po raz ostatni stoi samodzielnie na nogach. Wypadek, który wydarzył się przez fatalne warunki na drodze, na zawsze przekreślił jego plany życiowe i karierę piłkarską. – W jednej chwili dowiedziałam się, że nie żyje moja ciężarna córka, jej mąż, a mój Krzyś jest w stanie krytycznym – wspomina łamiącym się głosem Halina Blusiewicz z Łomży. Od tego dnia zaczęła się jej walka o życie i zdrowie syna, a później również o zapewnienie mu godnej egzystencji. – Na początku lekarze mówili mi, że syn będzie roślinką, a on skończył liceum, później studia informatyczne – mówi z dumą.
Wypadek zmienił nie tylko życie Krzysztofa, ale również jego matki. Zmiażdżony kręgosłup przykuł chłopaka do wózka inwalidzkiego. – Od lat pukam do różnych drzwi prosząc o pomoc dla mojego syna. Wszystko jest problemem, rehabilitacja, zakup wózka z podnośnikiem, dostosowanie mieszkania do potrzeb osób niepełnosprawnych. Chwilami nie mam już siły – mówi emerytowana pielęgniarka, która po śmierci męża sama zajmuje się synem. Po pomoc poszła do Funduszu Sprawiedliwości. Ośrodek w Krakowie jest jednym z wielu działających w Polsce. – Dzięki dofinansowaniu udało nam się kupić specjalistyczny wózek z podnośnikiem. Krzyś żartuje, że po raz pierwszy od lat będzie mógł rozmawiać z kolegami będąc na tym samym poziomie, co oni – mówi kobieta. Gdyby nie pomoc z Funduszu Sprawiedliwości nie byłaby w stanie sfinansować zakupu ze swojej skromnej emerytury i renty syna. W takie samej sytuacji jest wiele osób, które szukają pomocy.


Dramaty na drogach w Polsce w 2018 roku
31 674 tyle zgłoszono wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach ruchu lub w strefach zamieszkania
73,6 proc. taki odsetek kierujących-sprawców wypadków to mężczyźni
37 359 tyle osób zostało rannych, w tym ciężko 10 963 osoby
862 tyle osób poniosło śmierć
27 556 tyle wypadków wydarzyło się z winy kierujących
2 119 tyle wypadków wydarzyło się z winy pieszych

 

Co robić w razie wypadku?
Maciej Bednik, Wydział Ruchu Drogowego Wielkopolskiej Policji
Osoby, które nie są poszkodowane w wypadku, powinny natychmiast pomóc: ustawić trójkąt na drodze, podać uczestnikom wypadku, które je wspierają kamizelki odblaskowe, ostrzegać kierowców, że zbliżają się do miejsca wypadku. Można też poinformować innych uczestników ruchu o zagrożeniu przez funkcję zgłaszania wypadku przez aplikacje GPS. Przede wszystkim jednak należy przestrzegać zasady, że nie wolno oddalić się z miejsca wypadku, zwłaszcza bez udzielenia pomocy poszkodowanym. Gdy zdarzy się wypadek drogowy, musimy działać według schematu: a) zabezpieczyć miejsce zdarzenia, b) nie usuwać ani nie przestawiać żadnego z pojazdów, c) udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Na żądanie innej osoby uczestniczącej w zdarzeniu należy podać swoje dane personalne.


Jak otrzymać pomoc z Funduszu Sprawiedliwości?
1. Zgłoś się do okręgowego ośrodka lub jednego z punktów lokalnych z prośbą o pomoc. Wykaz wszystkich placówek znajduje się na stronie https:// www.funduszsprawiedliwosci. gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy
2. Zwróć się do ogólnopolskiej Linii Pomocy Pokrzywdzonym pod numerem +48 222 309 900 lub za pomocą poczty elektronicznej info@numersos. pl. Linia prowadzi również udzielanie pomocy w języku migowym przez komunikator internetowy. Wsparcie udzielane jest również w językach obcych: rosyjskim, ukraińskim i angielskim. Osoba pokrzywdzona kierowana jest do najdogodniejszej dla siebie lokalizacji. Pracownik może również przyjechać do szpitala, w którym jest osoba poszkodowana, aby jak najszybciej udzielona została pomoc. Na miejscu zostaną wówczas wypełnione wszystkie niezbędne dokumenty.

 

Jakie wsparcie można otrzymać?
• organizowanie i finansowanie pomocy prawnej
• pokrywanie kosztów związanych z psychoterapią, pomocą psychiatryczną i psychologiczną  
• organizowanie i finansowanie pomocy udzielanej przez osobę pierwszego kontaktu 
• pokrywanie kosztów świadczeń zdrowotnych, lekarstw w zakresie, w którym lek nie podlegałby refundacji lub w części, w której nie jest refundowany, wyrobów medycznych, w tym materiałów opatrunkowych, przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych, w zakresie niezbędnym w procesie leczniczym doznanego uszczerbku na zdrowiu wynikającego z przestępstwa lub jego następstw 
• pokrywanie kosztów związanych z kształceniem w szkołach i przedszkolach publicznych, w tym w ramach indywidualnego nauczania  
• usługę dostosowania lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego do potrzeb osoby pokrzywdzonej w wypadku  
• pokrywanie kosztów żywności lub bonów żywnościowych  
• zakup urządzeń i wyposażenia  
• zakup urządzeń rehabilitacyjnych, wózków inwalidzkich 
• finansowanie robót budowlanych  
• finansowanie kosztów wyjazdów
Pomoc materialna z Funduszu Sprawiedliwości jest bezzwrotna.


Pomagamy ofiarom odzyskać godność


Marta Grabek-Niekraszewicz, Krakowskie Forum Organizacji Społecznych KRAFOS:
Z roku na rok zgłasza się do nas coraz więcej osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, które potrzebują pomocy. Są to często osoby, które stały się niepełnosprawne i wymagają rehabilitacji w warunkach domowych do końca życia. NFZ zapewnia taką rehabilitację np. osobom z uszkodzeniem rdzenia kręgowego przez okres 12 miesięcy od dnia powstania urazu. My, dzięki pieniądzom z Funduszu Sprawiedliwości możemy zapewnić dalszą rehabilitację. Pomagamy w zakupie wózków, protez, sprzętu rehabilitacyjnego. Co bardzo ważne, przywracamy tym ludziom również godność, dostosowując ich mieszkania do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zgłosił się do nas chłopak, którego rodzina musiała nosić do pokoju, a dzięki sfinansowaniu specjalnego podnośnika mógł po raz pierwszy od wypadku sam dostać się do swojego pomieszczenia. Pomoc z Funduszu Sprawiedliwości pozwala także osobom, które są po wypadkach, zmienić kwalifikacje zawodowe i dalej zarabiać na życie. Z Funduszu Sprawiedliwości na pomoc pokrzywdzonym w wypadkach przeznaczone są bardzo duże środki. Dzięki tym pieniądzom możemy działać wtedy, gdy poszkodowani nie mają już gdzie się z w r ó c i ć o pomoc.


Akcja społeczna Fundacji Faktu współfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.


Zbiórka Fundacji Faktu

Zastępcza mama zbiera na wózek dla Kuby

Bycie samodzielną mamą zastępczą wymaga odwagi, a adopcyjną mamą dla dzieci z niepełnosprawnościami to wyzwanie prawdziwej heroski – taka właśnie jest Paulina Mikosz, mama ciężko chorego Kuby Zakiewrskieg.

Zbiórka Fundacji Faktu

Ruszamy z pomocą - razem dla powodzian

Fakt i Fundacja Faktu ruszają z pomocą dla osób poszkodowanych podczas tragicznej powodzi, która dotknęła południe Polski

Pomoc dla powodzian

Fundacja Faktu. Szybka ścieżka pomocy dla powodzian

Aby zwrócić się o pomoc z Fundacji Faktu wystarczy wysłać e-mail pod adres biuro@fundacjafaktu.pl.

Zbiórka Fundacji Faktu

Marzę, żeby dziewczynki zaczęły chodzić

Samotna mama 6-letnich bliźniaczek dotkniętych rzadką wadą genetyczną codziennie walczy o ich sprawność i lepsze jutro. Potrzebuje naszej pomocy.

Zbiórka Fundacji Faktu

Rodzina w trudnej sytuacji. Niezbędna rehabilitacja to dla nich marzenie.

Synowie i córki Joanny Sapety z Mazańcowić na Śląsku wymagają opieki neurologicznej, logopedycznej, rehabilitacyjnej i diabetologicznej. Jednak rodzina mierzy się z bardzo trudną sytuacją życiową. Pomóżmy im razem z Fundacją Faktu.

Zbiórka Fundacji Faktu

Na tę rodzinę spadła lawina nieszczęść

Każdy dzień jest wielkim zmaganiem dla Eweliny Gondko i jej rodziny. Aby mogła wyjechać na turnus rehabilitacyjny potrzeba 6 tys. zł. Dla niektórych to mało, ale dla tej rodziny to majątek.