Niepełnosprawne kobiety mają prawo do osobistego szczęścia

Dominika Kulczyk obala tabu i mity związane z rodzicielstwem, seksualnością i aktywnością osób z niepełnosprawnościami.

W kolejnym odcinku ósmego sezonu „Efektu Domina” poznajemy Asię – mamę małej Helenki, która mimo poruszania się na wózku realizuje się jako matka i żona. Asia przebyła długą drogę, by stawić czoła przeciwnościom i spełnić swoje marzenie o macierzyństwie, a dziś jest wzorem determinacji dla innych kobiet w podobnej sytuacji. „Nie znałam żadnej innej dziewczyny na wózku, która byłaby w ciąży, po prostu wiedziałam, że wchodzę na taki nieznany teren” – przyznaje Asia.

Statystyki odnoszące się do podejścia społecznego do seksualności osób z niepełnosprawnościami są zatrważające. Dwie na pięć osób z niepełnosprawnością przyznają, że spotkało się z dyskryminacją pod względem seksualności i rodzicielstwa – usłyszały, że seksualność ich nie dotyczy i nie powinny posiadać dzieci. Osoby z niepełnosprawnościami są z reguły wykluczane, dyskryminowane, a same borykają się z barierami psychicznymi i fizycznymi w realizowaniu swoich potrzeb i marzeń. Zazwyczaj towarzyszy im przy tym wizerunek pełny współczucia i litości, w którym nie ma miejsca na spełnianie się i czerpanie radości z życia.

W 4. odcinku „Efektu Domina” prezeska Kulczyk Foundation przybliży również historię Marty – aktywnej, świadomej i wiedzącej, czego chce kobiety. Marta, mimo że cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, udowadnia, że niepełnosprawność nie jest barierą w dążeniu do celu. „Bariera jest tylko, jakby, możliwością w trudnym opakowaniu” – mówi bohaterka. Kobieta jest przykładem, że ograniczenia są tylko w naszej głowie i to, co należy przede wszystkim zmienić, to myślenie o niepełnosprawności.

Czwarty odcinek 8. serii „Efektu Domina” można obejrzeć w niedzielę 28 marca o godz. 11.30  w TVN lub na player.pl.

 


Zbiórka Fundacji Faktu

Marzę, żeby dziewczynki zaczęły chodzić

Samotna mama 6-letnich bliźniaczek dotkniętych rzadką wadą genetyczną codziennie walczy o ich sprawność i lepsze jutro. Potrzebuje naszej pomocy.

Zbiórka Fundacji Faktu

Rodzina w trudnej sytuacji. Niezbędna rehabilitacja to dla nich marzenie.

Synowie i córki Joanny Sapety z Mazańcowić na Śląsku wymagają opieki neurologicznej, logopedycznej, rehabilitacyjnej i diabetologicznej. Jednak rodzina mierzy się z bardzo trudną sytuacją życiową. Pomóżmy im razem z Fundacją Faktu.

Zbiórka Fundacji Faktu

Na tę rodzinę spadła lawina nieszczęść

Każdy dzień jest wielkim zmaganiem dla Eweliny Gondko i jej rodziny. Aby mogła wyjechać na turnus rehabilitacyjny potrzeba 6 tys. zł. Dla niektórych to mało, ale dla tej rodziny to majątek.

1,5 proc.

1,5 proc. podatku dla Fundacji Faktu. Ratuj z nami chore dzieci. KRS 0000353781

Wpływy z 1,5 proc. dla Fundacji Faktu to konkretna pomoc dla wielu chorych dzieci i ich rodziców, którzy codziennie proszą nas o wsparcie. Nawet niewielkie wpłaty przekładają się na godziny zbawiennej rehabilitacji, sprzęt rehabilitacyjny czy terapię logopedyczną.

Świąteczna akcja Fundacji Faktu

Marlenka cierpi na nieznaną chorobę. Jej mama też toczy walkę o życie.

W życiu rodziny z Mokrej na Podkarpaciu każdy dzień to zmagania z chorobą małej Marlenki. Dziewczynka od urodzenia cierpi na poważną niepełnosprawność, a rodzice szukają desperacko odpowiedzi na pytanie — jaka choroba ją tak bardzo dotyka?

Świąteczna akcja Fundacji Faktu

Każdego dnia walczymy o Marikę

Ma 6 lat, a dopiero zaczyna stawiać pierwsze kroki i mówi zaledwie kilka słów. Marika jest bardzo chora, urodziła się z wieloma wadami, ale jej mama robi wszystko, by stała się jak najbardziej samodzielna. Pani Kamila samotnie wychowuje córkę. Każdy z nas może pomóc w tej walce o lepsze jutro Mariki. Cenna jest każda złotówka.