Nie daj się wykończyć lichwiarzom

Przywracamy Sprawiedliwość Pokrzywdzonym - akcja społeczna Fundacji Faktu i Funduszu Sprawiedliwości. Jest pomoc dla osób wykorzystanych przez lichwiarzy, które popadły w tarapaty finansowe.

Przez lata rynek pożyczek parabankowych działał z wyjątkową swobodą na polskim rynku. Naciągacze oszukiwali ludzi potrzebujących pieniędzy, zabierając im samochody i mieszkania, doprowadzając do ruiny, a nierzadko nawet do samobójstwa. Osobom, które wykorzystane przez lichwiarzy popadły w tarapaty finansowe, pomaga Fundusz Sprawiedliwości. I pomaga skutecznie.
U nas dostaniesz szybko pieniądze, pożyczka bez zbędnych formalności – takimi ogłoszeniami naciągacze i oszuści mamią klientów. W taką pułapkę dała się złapać Zuzanna Wowra (81 l.) ze swoim synem Adamem (50 l.). – Straciłem pracę, mama choruje, chcieliśmy skonsolidować kredyty – wspomina pan Adam. Na swoje nieszczęście trafili do nieuczciwej firmy, która nie dość, że nałożyła na nich spore odsetki, to jeszcze po roku sprzedała mieszkanie pani Zuzanny. – Powiedziano nam, że pożyczka jest na dwa lata, a później możemy ją przedłużyć. A żeby mieć zdolność kredytową, zabezpieczeniem musi być mieszkanie mamy. Nie przeczytaliśmy wszystkiego dokładnie, podpisaliśmy to i wpadliśmy, jak śliwka w kompot – przyznaje zdruzgotany 50–latek. Pomimo tego, że spłacali regularnie raty, firma sprzedała mieszkanie. Staruszka była przerażona. Bała się, że wyląduje na bruku. – Ja prawie wcale nie chodzę, jestem schorowana, gdzie miałam pójść – płacze pani Zuzanna. Oglądając telewizję pan Adam zobaczył reklamę Funduszu Sprawiedliwości. Desperacko szukał pomocy. – Zadzwoniłem. Tam mi wyjaśnili, że ta firma nie miała prawa tak z nami postąpić. Dostaliśmy pomoc prawnika, zaczęliśmy działać, pisać, sprawą zajęła się prokuratura. Nadal mamy mieszkanie – mówi Adam Wowra. Ośrodki okręgowe i lokalne punkty działające w całej Polsce i współpracujące z Funduszem Sprawiedliwości pomagają osobom, które stały się ofiarami oszustów, lichwiarzy, nieuczciwych firm pożyczkowych oraz wszystkim, którzy popadli w tarapaty finansowe. Można liczyć na pomoc prawnika, porady finansowe, bony żywnościowe, pokrycie kosztów odzieży, środków higienicznych, ale również zapłacenie czynszu, pokrycie opłat za prąd, gaz czy wodę.                              
AO


Podkomisarz Magda Piaszczyńska–Szuba KWP w Poznaniu: Ofiarami są najczęściej starsze osoby
Ofiarami oszustów finansowych padają głównie osoby starsze, częściej kobiety, ponieważ one są bardziej empatyczne, wrażliwe. Trzeba jednak przyznać, że coraz więcej seniorów jest świadomych zagrożeń. Mamy coraz więcej zgłoszeń oszustw i wyłudzeń niż samych wyłudzeń. I to nas cieszy, ponieważ organizowane akcje informacyjne przynoszą skutki. Zawsze radzimy, aby nie korzystać z podejrzanych i nie sprawdzonych firm oferujących szybkie pożyczki, przestrzegamy przez braniem kredytów i przekazywaniem pieniędzy osobom podającym się za policjantów, funkcjonariuszy służb publicznych czy prokuratorów. W takich wypadkach należy takie podejrzane działania zgłaszać policji.


Dlaczego podpisujemy nieuczciwe umowy?
Instytut Badań Rynkowych i Społecznych Ibris na zlecenie Fundacji Faktu sprawdził, z czego najczęściej wynika decyzja o podpisaniu nieuczciwej umowy finansowej. Okazuje się, że najczęściej związane jest to z: - poszukiwaniem radykalnego sposobu rozwiązania problemu finansowego, często związanego z brakiem możliwości spłacania zaciągniętych wcześniej zobowiązań - zainteresowaniem ofertą rzekomego zysku, nawet kilkudziesięciozłotowego np. niższego rachunku za prąd lub telefon - nudą wynikającą z braku zainteresowania ze strony rodziny – emeryt siedzący samotnie w domu chętnie wpuści do domu kogoś, kto się uśmiechnie i powie, że chce porozmawiać - łatwowiernością - osoba podpisująca umowę nie podejrzewa, że ktoś, kto się uśmiecha i zapewnia o tym, że ma świetną ofertę, może kłamać i chcieć nas oszukać.

 

Zanim pożyczysz na procent
• Sprawdź firmę w internecie - negatywne komentarze internautów są sygnałem, aby od firmy udzielającej pożyczek trzymać się z daleka.
• Policz, ile będzie Cię kosztowała pożyczka – firma udzielająca pożyczki jest zobowiązana do poinformowania klienta o wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) pożyczki oraz o całkowitej kwocie do spłaty.
• Zbadaj ofertę pożyczki – przed podpisaniem umowy warto poradzić się eksperta lub kogoś znającego się na bankowości  Przeczytaj dokładnie umowę przed podpisaniem.
• Przeczytaj dokładnie umowę przed podpisaniem

 

Padłeś ofiarą oszustwa? Zobacz, jak skorzystać z pomocy Funduszu Sprawiedliwości
1. Kontakt osobisty – na stronie Funduszu Sprawiedliwości można znaleźć ośrodek pomocy najbliżej miejsca zamieszkania. Na stronie www.funduszsprawiedliwości.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/  znajduje się wykaz wszystkich ośrodków okręgowych oraz lokalnych punktów świadczących pomoc poszkodowanym. Jest tak również wyszukiwarka, w którą należy wpisać interesujące nas miasto, w którym chcemy uzyskać pomoc.

2. Telefonicznie – można zadzwonić do ogólnopolskiej całodobowej Linii Pomocy Pokrzywdzonym pod numerem +48 222 309 900

3. Internetowo – aby uzyskać pomoc drogą elektroniczną, można wysłać zgłoszenie na adres mailowy info@numersos.pl


Dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości: Chcemy ucywilizować rynek pożyczek
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy „antylichwiarskiej”, cywilizujący odsetki i ograniczający wszelkie inne koszty pożyczki do 10 proc. Wiele firm pożyczkowych  żeruje na krzywdzie Polaków. Świadczą o tym  konkretne historie osób uwikłanych w spiralę długów. Liczba spraw w prokuraturze i  ogrom pokrzywdzonych pokazują prawdziwe skutki działań lichwiarzy. Nie może być zgody na prawo, uderzające w życie człowieka i podstawy jego bytu.

 

Koszty pomocy ponoszą...przestępcy
Fundusz Sprawiedliwości, zreformowany dzięki Ministrowi Sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobro ma budżet liczony w setki mln zł. Pieniądze te pochodzą m.in. z nawiązek nakładanych przez sądy na skazanych, „dorzucają się” też więźniowie, którzy pracują podczas odbywania kary – część z ich wynagrodzeń trafia na konto Funduszu. Pieniądze następnie są kierowane do wybranych organizacji niosących pomoc pokrzywdzonym.

Co grozi oszustom?
art. 286 par. 1 Kodeksu karnego Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. 
art. 171 ust. 1 Ustawy Prawo bankowe Kto bez zezwolenia prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu środków pieniężnych innych osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób, podlega grzywnie 10 000 000 i karze pozbawienia wolności do lat 5.

 

Akcja społeczna Fundacji Faktu współfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości

 


Zbiórka Fundacji Faktu

Marzę, żeby dziewczynki zaczęły chodzić

Samotna mama 6-letnich bliźniaczek dotkniętych rzadką wadą genetyczną codziennie walczy o ich sprawność i lepsze jutro. Potrzebuje naszej pomocy.

Zbiórka Fundacji Faktu

Rodzina w trudnej sytuacji. Niezbędna rehabilitacja to dla nich marzenie.

Synowie i córki Joanny Sapety z Mazańcowić na Śląsku wymagają opieki neurologicznej, logopedycznej, rehabilitacyjnej i diabetologicznej. Jednak rodzina mierzy się z bardzo trudną sytuacją życiową. Pomóżmy im razem z Fundacją Faktu.

Zbiórka Fundacji Faktu

Na tę rodzinę spadła lawina nieszczęść

Każdy dzień jest wielkim zmaganiem dla Eweliny Gondko i jej rodziny. Aby mogła wyjechać na turnus rehabilitacyjny potrzeba 6 tys. zł. Dla niektórych to mało, ale dla tej rodziny to majątek.

1,5 proc.

1,5 proc. podatku dla Fundacji Faktu. Ratuj z nami chore dzieci. KRS 0000353781

Wpływy z 1,5 proc. dla Fundacji Faktu to konkretna pomoc dla wielu chorych dzieci i ich rodziców, którzy codziennie proszą nas o wsparcie. Nawet niewielkie wpłaty przekładają się na godziny zbawiennej rehabilitacji, sprzęt rehabilitacyjny czy terapię logopedyczną.

Świąteczna akcja Fundacji Faktu

Marlenka cierpi na nieznaną chorobę. Jej mama też toczy walkę o życie.

W życiu rodziny z Mokrej na Podkarpaciu każdy dzień to zmagania z chorobą małej Marlenki. Dziewczynka od urodzenia cierpi na poważną niepełnosprawność, a rodzice szukają desperacko odpowiedzi na pytanie — jaka choroba ją tak bardzo dotyka?

Świąteczna akcja Fundacji Faktu

Każdego dnia walczymy o Marikę

Ma 6 lat, a dopiero zaczyna stawiać pierwsze kroki i mówi zaledwie kilka słów. Marika jest bardzo chora, urodziła się z wieloma wadami, ale jej mama robi wszystko, by stała się jak najbardziej samodzielna. Pani Kamila samotnie wychowuje córkę. Każdy z nas może pomóc w tej walce o lepsze jutro Mariki. Cenna jest każda złotówka.