Najnowszy sprzęt zamiast przestarzałej apteczki

Do tej pory strażacy z Gołubia pod Kartuzami (woj. pomorskie) nieśli pomoc z apteczką pochodzącą z lat 80. Była wyposażona jedynie w bandaże i kompresy. Teraz, dzięki Fundacji Faktu i Grupie PZU, zostali wyposażeni w nowoczesną torbę medyczną PSP R1.

Warszawa, 19.08.2017 r.

 

Na Kaszubach, gdzie działają ratownicy z Gołubia, latem pojawia się mnóstwo turystów. Akcje ratunkowe nad jeziorami nie należą do rzadkości. – Docieramy w miejsca, gdzie ciężkie wozy zawodowych strażaków nie dojadą – mówi Fabian Turzyński z OSP Gołubie.

Torbę ratowniczą dostali też strażacy z Patrzykowa (woj. wielkopolskie).
– Często na miejsce wypadków docieramy jako pierwsi, ale do tej pory brakowało nam sprzętu. Mogliśmy jedynie zabezpieczyć teren – wyjaśnia Waldemar Kołodziejczak (37 l.), prezes OSP Patrzyków. – To dla nas ogromne wyróżnienie i niewyobrażalna pomoc!
Kolejną z 40 toreb ufundowanych przez Fundację Faktu i Grupę PZU dostali też ochotnicy z Kiełkowic na Śląsku. – Bardzo się cieszymy. Sprzęt jest świetny, ale chcemy, by przydawał nam się jak najrzadziej – cieszy się Jan Chudek, prezes OSP w Kiełkowicach.

 

Takie wyposażenie dostają strażacy z OSP
Plecak ratownika
Zawiera niezbędne wyposażenie – m.in. kołnierz ortopedyczny, opaskę uciskową, opatrunki, koc ratunkowy, strzykawki, ssak ręczny i płyn do przemywania oczu.
Deska ortopedyczna
Niezbędna do transportowania ciężko poszkodowanych. Rannego można unieruchomić i przewieźć do szpitala.
Opatrunki żelowe
Zabezpieczają rany u poparzonych przed powstawaniem blizn.
Szyny Kramera
Stalowe pręty stabilizujące są niezbędne do unieruchomienia rąk i nóg po złamaniach lub zwichnięciach.


Tu także trafią torby ratunkowe:
• OSP Paszyn • OSP Kłoda • OSP Sokółka, gmina Sadowne, • OSP Krężnica Jara • OSP Świerczyniec • OSP Pogorzelec, gmina Giby • OSP Czarna, pow. Łańcut • OSP Wroniawy

 

Mateusz Niewczas, dyrektor ds. zaangażowań społecznych w PZU:
PZU z Fundacją Faktu dba o bezpieczeństwo
Do ratowania życia nie wystarczą chęci i wiedza o udzielaniu pierwszej pomocy. Potrzebny jest do tego nowoczesny sprzęt, którego brakuje ratownikom medycznym z Ochotniczej Straży Pożarnej. Dlatego w ramach funduszu prewencyjnego PZU i dzięki współpracy z Fundacją Faktu możemy szybko dostarczyć te niezbędne narzędzia pracy.


Radzi Fabian Turzyński z OSP Gołubie:
1. Do kąpieli wybieraj tylko miejsca strzeżone przez ratowników i nigdy nie wypływaj poza teren wyznaczony na wodzie bojami
2. Nigdy nie wchodź do wody po piciu alkoholu – nawet jeśli wypiłeś tylko jedno piwo!
3. Dzieci nie powinny wchodzić do wody bez opieki rodziców czy innych opiekunów
4. Jeśli widzisz, że ktoś się topi, wzywaj ratownika. Możesz mu pomóc najbezpieczniej, kiedy masz grunt pod nogami
5. Jeśli nie masz jednak gruntu, a widzisz osobę topiącą się, nie wchodź do wody bez zabezpieczenia. Warto mieć przy sobie koło ratunkowe, bojkę lub nawet materac – cokolwiek o dużej wyporności, co będziesz mógł podać tonącemu
6. Jeśli tonący stracił przytomność, po wyciągnięciu go na brzeg przeprowadź akcję reanimacyjną. Musi się ona rozpocząć od 5 oddechów ratowniczych (nieprzytomnemu zatkaj nos i wdmuchuj w usta powietrze), później 30 razy uciskaj mostek, potem wykonaj kolejne dwa oddechy ratownicze.


Pomóżmy!

Ewa pilnie potrzebuje nowego wózka

Każda wyprawa poza dom to wielka radość dla Ewy. Jednak bez wózka, z którego wyrosła dziewczynka będzie musiała zostać w czterech ścianach. Potrzebna jest nasza pomoc!

Pomóżmy!

Będziemy walczyć o Weronikę

Państwo Bassakowie dali szansę porzuconej dziewczynce. Kilka miesięcy po adopcji okazało się, że jest poważnie chora. – Płakaliśmy razem – wspominają.

Pomóżmy!

Nie ma cudownego leku dla Dominiki. Ratuje ją tylko rehabilitacja!

Ludzie często pytają, po co rehabilitować Dominikę, i tak nie wyzdrowieje. Utrzymanie głowy to dla niej olbrzymi wysiłek. Udaje się tylko dzięki rehabilitacji. Łatwiej też przełyka jedzenie, lżej oddycha, lepiej śpi w nocy. Właśnie po to jest ta rehabilitacja, aby poprawić komfort życia naszej chorej córki - tłumaczy Małgorzata Michalska, zastępcza mama 13-letniej Dominiki.

Pomóżmy!

Trzeba naprawić nóżki Janka

Aby ratować zdrowie ukochanego synka, państwo Ciesielscy musieli się zapożyczyć. Operacja uwolnienia mięśni nóg kosztowała 10 tys. złotych. To jednak nie koniec ich problemów, bo bez intensywnej i kosztownej rehabilitacji cały ból ich syna pójdzie na marne.

11. Urodziny Fundacji Faktu

Urodziny Fundacji Faktu. W trudnym roku pandemii 140 dzieci dostało pomoc.

Oto jak wielkie są serce Czytelników Faktu. Dzięki nim mogliśmy w tym trudnym czasie być z naszymi podopiecznymi i udzielać im pomocy. Dotarła aż do 140 maluchów dotkniętych chorobami i niepełnosprawnością. Fundacja Faktu kończy właśnie 11 lat i mamy wiele powodów do dumy!

Efekt Domina

Wyrwać dzieci z imigranckiego getta

Przenosiny do Kostaryki miały być szansą na wyrwanie z ubóstwa dla imigrantów z Nikaragui. Trafili do dzielnicy nędzy. Dominika Kulczyk daje nadzieję dzieciom i kobietom z imigranckiego getta.