Najnowszy sprzęt zamiast przestarzałej apteczki

Do tej pory strażacy z Gołubia pod Kartuzami (woj. pomorskie) nieśli pomoc z apteczką pochodzącą z lat 80. Była wyposażona jedynie w bandaże i kompresy. Teraz, dzięki Fundacji Faktu i Grupie PZU, zostali wyposażeni w nowoczesną torbę medyczną PSP R1.

Warszawa, 19.08.2017 r.

 

Na Kaszubach, gdzie działają ratownicy z Gołubia, latem pojawia się mnóstwo turystów. Akcje ratunkowe nad jeziorami nie należą do rzadkości. – Docieramy w miejsca, gdzie ciężkie wozy zawodowych strażaków nie dojadą – mówi Fabian Turzyński z OSP Gołubie.

Torbę ratowniczą dostali też strażacy z Patrzykowa (woj. wielkopolskie).
– Często na miejsce wypadków docieramy jako pierwsi, ale do tej pory brakowało nam sprzętu. Mogliśmy jedynie zabezpieczyć teren – wyjaśnia Waldemar Kołodziejczak (37 l.), prezes OSP Patrzyków. – To dla nas ogromne wyróżnienie i niewyobrażalna pomoc!
Kolejną z 40 toreb ufundowanych przez Fundację Faktu i Grupę PZU dostali też ochotnicy z Kiełkowic na Śląsku. – Bardzo się cieszymy. Sprzęt jest świetny, ale chcemy, by przydawał nam się jak najrzadziej – cieszy się Jan Chudek, prezes OSP w Kiełkowicach.

 

Takie wyposażenie dostają strażacy z OSP
Plecak ratownika
Zawiera niezbędne wyposażenie – m.in. kołnierz ortopedyczny, opaskę uciskową, opatrunki, koc ratunkowy, strzykawki, ssak ręczny i płyn do przemywania oczu.
Deska ortopedyczna
Niezbędna do transportowania ciężko poszkodowanych. Rannego można unieruchomić i przewieźć do szpitala.
Opatrunki żelowe
Zabezpieczają rany u poparzonych przed powstawaniem blizn.
Szyny Kramera
Stalowe pręty stabilizujące są niezbędne do unieruchomienia rąk i nóg po złamaniach lub zwichnięciach.


Tu także trafią torby ratunkowe:
• OSP Paszyn • OSP Kłoda • OSP Sokółka, gmina Sadowne, • OSP Krężnica Jara • OSP Świerczyniec • OSP Pogorzelec, gmina Giby • OSP Czarna, pow. Łańcut • OSP Wroniawy

 

Mateusz Niewczas, dyrektor ds. zaangażowań społecznych w PZU:
PZU z Fundacją Faktu dba o bezpieczeństwo
Do ratowania życia nie wystarczą chęci i wiedza o udzielaniu pierwszej pomocy. Potrzebny jest do tego nowoczesny sprzęt, którego brakuje ratownikom medycznym z Ochotniczej Straży Pożarnej. Dlatego w ramach funduszu prewencyjnego PZU i dzięki współpracy z Fundacją Faktu możemy szybko dostarczyć te niezbędne narzędzia pracy.


Radzi Fabian Turzyński z OSP Gołubie:
1. Do kąpieli wybieraj tylko miejsca strzeżone przez ratowników i nigdy nie wypływaj poza teren wyznaczony na wodzie bojami
2. Nigdy nie wchodź do wody po piciu alkoholu – nawet jeśli wypiłeś tylko jedno piwo!
3. Dzieci nie powinny wchodzić do wody bez opieki rodziców czy innych opiekunów
4. Jeśli widzisz, że ktoś się topi, wzywaj ratownika. Możesz mu pomóc najbezpieczniej, kiedy masz grunt pod nogami
5. Jeśli nie masz jednak gruntu, a widzisz osobę topiącą się, nie wchodź do wody bez zabezpieczenia. Warto mieć przy sobie koło ratunkowe, bojkę lub nawet materac – cokolwiek o dużej wyporności, co będziesz mógł podać tonącemu
6. Jeśli tonący stracił przytomność, po wyciągnięciu go na brzeg przeprowadź akcję reanimacyjną. Musi się ona rozpocząć od 5 oddechów ratowniczych (nieprzytomnemu zatkaj nos i wdmuchuj w usta powietrze), później 30 razy uciskaj mostek, potem wykonaj kolejne dwa oddechy ratownicze.


Zbiórka Fundacji Faktu

Rodzina w trudnej sytuacji. Niezbędna rehabilitacja to dla nich marzenie.

Synowie i córki Joanny Sapety z Mazańcowić na Śląsku wymagają opieki neurologicznej, logopedycznej, rehabilitacyjnej i diabetologicznej. Jednak rodzina mierzy się z bardzo trudną sytuacją życiową. Pomóżmy im razem z Fundacją Faktu.

Zbiórka Fundacji Faktu

Na tę rodzinę spadła lawina nieszczęść

Każdy dzień jest wielkim zmaganiem dla Eweliny Gondko i jej rodziny. Aby mogła wyjechać na turnus rehabilitacyjny potrzeba 6 tys. zł. Dla niektórych to mało, ale dla tej rodziny to majątek.

1,5 proc.

1,5 proc. podatku dla Fundacji Faktu. Ratuj z nami chore dzieci. KRS 0000353781

Wpływy z 1,5 proc. dla Fundacji Faktu to konkretna pomoc dla wielu chorych dzieci i ich rodziców, którzy codziennie proszą nas o wsparcie. Nawet niewielkie wpłaty przekładają się na godziny zbawiennej rehabilitacji, sprzęt rehabilitacyjny czy terapię logopedyczną.

Świąteczna akcja Fundacji Faktu

Marlenka cierpi na nieznaną chorobę. Jej mama też toczy walkę o życie.

W życiu rodziny z Mokrej na Podkarpaciu każdy dzień to zmagania z chorobą małej Marlenki. Dziewczynka od urodzenia cierpi na poważną niepełnosprawność, a rodzice szukają desperacko odpowiedzi na pytanie — jaka choroba ją tak bardzo dotyka?

Świąteczna akcja Fundacji Faktu

Każdego dnia walczymy o Marikę

Ma 6 lat, a dopiero zaczyna stawiać pierwsze kroki i mówi zaledwie kilka słów. Marika jest bardzo chora, urodziła się z wieloma wadami, ale jej mama robi wszystko, by stała się jak najbardziej samodzielna. Pani Kamila samotnie wychowuje córkę. Każdy z nas może pomóc w tej walce o lepsze jutro Mariki. Cenna jest każda złotówka.

Zbiórka Fundacji Faktu

Nie ma leku dla Nadii, nadzieją jest rehabilitacja

Malutka Nadia Polańska z Woli Węgierskiej na Podkarpaciu ma zaledwie pół roku a już musi się mierzyć z wielkimi przeciwnościami losu. Mimo to jej twarz promienieje, gdy tylko widzi bliskich. Rodzice nawet przez chwilę nie tracą nadziei na lepsze życie dla swojej córeczki. Ale, aby takie było, maleństwo musi przejść skomplikowaną operację czaszki.