Najnowszy sprzęt zamiast przestarzałej apteczki

Do tej pory strażacy z Gołubia pod Kartuzami (woj. pomorskie) nieśli pomoc z apteczką pochodzącą z lat 80. Była wyposażona jedynie w bandaże i kompresy. Teraz, dzięki Fundacji Faktu i Grupie PZU, zostali wyposażeni w nowoczesną torbę medyczną PSP R1.

Warszawa, 19.08.2017 r.

 

Na Kaszubach, gdzie działają ratownicy z Gołubia, latem pojawia się mnóstwo turystów. Akcje ratunkowe nad jeziorami nie należą do rzadkości. – Docieramy w miejsca, gdzie ciężkie wozy zawodowych strażaków nie dojadą – mówi Fabian Turzyński z OSP Gołubie.

Torbę ratowniczą dostali też strażacy z Patrzykowa (woj. wielkopolskie).
– Często na miejsce wypadków docieramy jako pierwsi, ale do tej pory brakowało nam sprzętu. Mogliśmy jedynie zabezpieczyć teren – wyjaśnia Waldemar Kołodziejczak (37 l.), prezes OSP Patrzyków. – To dla nas ogromne wyróżnienie i niewyobrażalna pomoc!
Kolejną z 40 toreb ufundowanych przez Fundację Faktu i Grupę PZU dostali też ochotnicy z Kiełkowic na Śląsku. – Bardzo się cieszymy. Sprzęt jest świetny, ale chcemy, by przydawał nam się jak najrzadziej – cieszy się Jan Chudek, prezes OSP w Kiełkowicach.

 

Takie wyposażenie dostają strażacy z OSP
Plecak ratownika
Zawiera niezbędne wyposażenie – m.in. kołnierz ortopedyczny, opaskę uciskową, opatrunki, koc ratunkowy, strzykawki, ssak ręczny i płyn do przemywania oczu.
Deska ortopedyczna
Niezbędna do transportowania ciężko poszkodowanych. Rannego można unieruchomić i przewieźć do szpitala.
Opatrunki żelowe
Zabezpieczają rany u poparzonych przed powstawaniem blizn.
Szyny Kramera
Stalowe pręty stabilizujące są niezbędne do unieruchomienia rąk i nóg po złamaniach lub zwichnięciach.


Tu także trafią torby ratunkowe:
• OSP Paszyn • OSP Kłoda • OSP Sokółka, gmina Sadowne, • OSP Krężnica Jara • OSP Świerczyniec • OSP Pogorzelec, gmina Giby • OSP Czarna, pow. Łańcut • OSP Wroniawy

 

Mateusz Niewczas, dyrektor ds. zaangażowań społecznych w PZU:
PZU z Fundacją Faktu dba o bezpieczeństwo
Do ratowania życia nie wystarczą chęci i wiedza o udzielaniu pierwszej pomocy. Potrzebny jest do tego nowoczesny sprzęt, którego brakuje ratownikom medycznym z Ochotniczej Straży Pożarnej. Dlatego w ramach funduszu prewencyjnego PZU i dzięki współpracy z Fundacją Faktu możemy szybko dostarczyć te niezbędne narzędzia pracy.


Radzi Fabian Turzyński z OSP Gołubie:
1. Do kąpieli wybieraj tylko miejsca strzeżone przez ratowników i nigdy nie wypływaj poza teren wyznaczony na wodzie bojami
2. Nigdy nie wchodź do wody po piciu alkoholu – nawet jeśli wypiłeś tylko jedno piwo!
3. Dzieci nie powinny wchodzić do wody bez opieki rodziców czy innych opiekunów
4. Jeśli widzisz, że ktoś się topi, wzywaj ratownika. Możesz mu pomóc najbezpieczniej, kiedy masz grunt pod nogami
5. Jeśli nie masz jednak gruntu, a widzisz osobę topiącą się, nie wchodź do wody bez zabezpieczenia. Warto mieć przy sobie koło ratunkowe, bojkę lub nawet materac – cokolwiek o dużej wyporności, co będziesz mógł podać tonącemu
6. Jeśli tonący stracił przytomność, po wyciągnięciu go na brzeg przeprowadź akcję reanimacyjną. Musi się ona rozpocząć od 5 oddechów ratowniczych (nieprzytomnemu zatkaj nos i wdmuchuj w usta powietrze), później 30 razy uciskaj mostek, potem wykonaj kolejne dwa oddechy ratownicze.


artykuł

Mali uchodźcy będą mieli radośniejsze wakacje

Fundacja Faktu nie zapomniała o ukraińskich dzieciach, które uciekły przed okrutną wojną i odnalazły schronienie w Polsce. Tym razem przygotowaliśmy niespodziankę dla małych uchodźców mieszkających w Gołdapi (woj.warmińsko-mazurskie).

Fundacja Faktu pomaga Ukrainie

Uciekły przed wojną, walczą o sprawność

Historia pani Oleny Czumak (35 l.) poraża. Z dwoma niepełnosprawnymi bliźniaczkami uciekła z wojennego piekła. Wyruszyła w niebezpieczną drogę i trafiła do centrum rehabilitacji w Gołdapi. Dzięki pomocy Fundacji Faktu może tu kontynuować leczenie swoich córek.

UKRAINA

Fundacja Faktu rusza na pomoc chorym dzieciom z Ukrainy

Pragniemy zrobić co w naszej mocy, aby przywrócić dzieciom dotkniętym przez wojnę choćby namiastkę dzieciństwa.

POMÓŻMY!

Bez podjazdu prababcia Albina z Michałkiem będą uwięzieni w domu

Michałek Jakubowski (15 l.) jest całym światem dla swojej prababci, Albiny Baziak (70 l.) z Witkowa na Dolnym Śląsku. Ich życie tak się potoczyło, że opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem spadła właśnie na nią.

1 proc. podatku

1% podatku dla Fundacji Faktu - KRS 0000353781

Bez żadnego wysiłku możesz zrobić coś bardzo ważnego dla dzieci dotkniętych chorobami i niepełnosprawnością

Pomóżmy!

Krystianek codziennie ćwiczy ponad siły

Mały Krystianek Ląd (4 l.) z Mełgwi pod Lublinem to prawdziwy zuch. Potworna choroba – najcięższa postać SMA ( rdzeniowy zanik mięśni) – nie odebrała mu radości życia. Wytrwale walczy o swoją sprawność. Wie, że tylko codzienne ćwiczenia mogą zapewnić mu lepsze życie. Jego rodziców nie stać jednak na tak intensywną rehabilitację. Gdzie tylko mogą szukają pomocy.