Kobiety wyklęte w nepalskich wioskach

Niedoli Nepalek przyjrzała się z bliska Dominika Kulczyk, która stworzyła kolejną edycję serialu „Efekt Domina”. Premierowy odcinek pt. „Tabu” w niedzielę 8 marca o godz. 11.30 w TVN.

Dlaczego w niektóre dni nepalskie kobiety i dziewczynki są wyrzucane z domu? Dlaczego muszą spać pod gołym niebem albo szukać schronienia w komórce z kozami? Stają się wtedy łatwym celem bandytów i dzikich zwierząt, ryzykują śmierć z wychłodzenia.
Wszystko przez okrutny obyczaj chhaupadi kultywowany w zachodnim Nepalu. Najnaturalniejsza rzecz na świecie, czyli menstruacja, którą przechodzi każda zdrowa kobieta, traktowana jest tam jak klątwa. Córki, żony i matki uważane są w te dni za nieczyste i całkowicie wykluczane z życia społecznego czy rodzinnego. Tradycja, która karze w nieludzki sposób traktować kobiety została zakazana przez prawo w 2005 roku, a mimo to w tradycyjnych społecznościach wciąż jest żywa. Tam gdzie nie jest przestrzegany państwowy zakaz jest tylko jeden ratunek – edukacja. A z nią w Nepalu bywa bardzo źle. Według badań tylko 6 proc. dziewcząt uważa tam menstruację za naturalny proces, a zaledwie 2 proc. używa podpasek.

Niedoli Nepalek przyjrzała się z bliska Dominika Kulczyk, która stworzyła kolejną edycję serialu „Efekt Domina”. Premierowy odcinek pt. „Tabu” pokazuje jak szefowa Kulczyk Foundation wspiera lokalną organizację, która uczy dziewczęta o higienie i budowie ciała. Tępi wiarę w przesądy i walczy o to, aby położyć kres wykluczeniu kobiet.
Efekt Domina odc. 1. Oglądaj w TVN, niedziela 8 marca godz. 11.30.


Zbiórka Fundacji Faktu

Marzę, żeby dziewczynki zaczęły chodzić

Samotna mama 6-letnich bliźniaczek dotkniętych rzadką wadą genetyczną codziennie walczy o ich sprawność i lepsze jutro. Potrzebuje naszej pomocy.

Zbiórka Fundacji Faktu

Rodzina w trudnej sytuacji. Niezbędna rehabilitacja to dla nich marzenie.

Synowie i córki Joanny Sapety z Mazańcowić na Śląsku wymagają opieki neurologicznej, logopedycznej, rehabilitacyjnej i diabetologicznej. Jednak rodzina mierzy się z bardzo trudną sytuacją życiową. Pomóżmy im razem z Fundacją Faktu.

Zbiórka Fundacji Faktu

Na tę rodzinę spadła lawina nieszczęść

Każdy dzień jest wielkim zmaganiem dla Eweliny Gondko i jej rodziny. Aby mogła wyjechać na turnus rehabilitacyjny potrzeba 6 tys. zł. Dla niektórych to mało, ale dla tej rodziny to majątek.

1,5 proc.

1,5 proc. podatku dla Fundacji Faktu. Ratuj z nami chore dzieci. KRS 0000353781

Wpływy z 1,5 proc. dla Fundacji Faktu to konkretna pomoc dla wielu chorych dzieci i ich rodziców, którzy codziennie proszą nas o wsparcie. Nawet niewielkie wpłaty przekładają się na godziny zbawiennej rehabilitacji, sprzęt rehabilitacyjny czy terapię logopedyczną.

Świąteczna akcja Fundacji Faktu

Marlenka cierpi na nieznaną chorobę. Jej mama też toczy walkę o życie.

W życiu rodziny z Mokrej na Podkarpaciu każdy dzień to zmagania z chorobą małej Marlenki. Dziewczynka od urodzenia cierpi na poważną niepełnosprawność, a rodzice szukają desperacko odpowiedzi na pytanie — jaka choroba ją tak bardzo dotyka?

Świąteczna akcja Fundacji Faktu

Każdego dnia walczymy o Marikę

Ma 6 lat, a dopiero zaczyna stawiać pierwsze kroki i mówi zaledwie kilka słów. Marika jest bardzo chora, urodziła się z wieloma wadami, ale jej mama robi wszystko, by stała się jak najbardziej samodzielna. Pani Kamila samotnie wychowuje córkę. Każdy z nas może pomóc w tej walce o lepsze jutro Mariki. Cenna jest każda złotówka.