Kobiety wyklęte w nepalskich wioskach

Niedoli Nepalek przyjrzała się z bliska Dominika Kulczyk, która stworzyła kolejną edycję serialu „Efekt Domina”. Premierowy odcinek pt. „Tabu” w niedzielę 8 marca o godz. 11.30 w TVN.

Dlaczego w niektóre dni nepalskie kobiety i dziewczynki są wyrzucane z domu? Dlaczego muszą spać pod gołym niebem albo szukać schronienia w komórce z kozami? Stają się wtedy łatwym celem bandytów i dzikich zwierząt, ryzykują śmierć z wychłodzenia.
Wszystko przez okrutny obyczaj chhaupadi kultywowany w zachodnim Nepalu. Najnaturalniejsza rzecz na świecie, czyli menstruacja, którą przechodzi każda zdrowa kobieta, traktowana jest tam jak klątwa. Córki, żony i matki uważane są w te dni za nieczyste i całkowicie wykluczane z życia społecznego czy rodzinnego. Tradycja, która karze w nieludzki sposób traktować kobiety została zakazana przez prawo w 2005 roku, a mimo to w tradycyjnych społecznościach wciąż jest żywa. Tam gdzie nie jest przestrzegany państwowy zakaz jest tylko jeden ratunek – edukacja. A z nią w Nepalu bywa bardzo źle. Według badań tylko 6 proc. dziewcząt uważa tam menstruację za naturalny proces, a zaledwie 2 proc. używa podpasek.

Niedoli Nepalek przyjrzała się z bliska Dominika Kulczyk, która stworzyła kolejną edycję serialu „Efekt Domina”. Premierowy odcinek pt. „Tabu” pokazuje jak szefowa Kulczyk Foundation wspiera lokalną organizację, która uczy dziewczęta o higienie i budowie ciała. Tępi wiarę w przesądy i walczy o to, aby położyć kres wykluczeniu kobiet.
Efekt Domina odc. 1. Oglądaj w TVN, niedziela 8 marca godz. 11.30.


Zbiórka Fundacji Faktu

Nie ma leku dla Nadii, nadzieją jest rehabilitacja

Malutka Nadia Polańska z Woli Węgierskiej na Podkarpaciu ma zaledwie pół roku a już musi się mierzyć z wielkimi przeciwnościami losu. Mimo to jej twarz promienieje, gdy tylko widzi bliskich. Rodzice nawet przez chwilę nie tracą nadziei na lepsze życie dla swojej córeczki. Ale, aby takie było, maleństwo musi przejść skomplikowaną operację czaszki.

Pomóż z Fundacją Faktu

Zuzia czuje ból każdego dnia. Tylko rehabilitacja może ulżyć jej cierpieniom

Zuzia Szacoń (16 l.) nie chodzi, nie mówi, a jej kręgosłup jest skrzywiony o 45 stopni. Dziewczynka potrzebuje nie tylko nieustającej opieki, ale i intensywnej rehabilitacji. Jej mama wychowuje samotnie dwie córki. Nie stać jej na opłacanie turnusów rehabilitacyjnych, na które Zuzanna powinna jeździć trzy razy w roku. Bez pomocy ludzi o wielkich sercach nastolatka będzie skazana na cierpienie.

Zbiórka Fundacji Faktu

Nasz syn zmaga się z wielkim bólem. Rodzice Dawidka proszą o pomoc

Takich dzieci, jak Dawid z Zawiercia jest kilkanaścioro na świecie. Aby znaleźć przyczynę jego cierpienia rodzice Dawida zjechali cały kraj.

1,5 proc. podatku

1,5 proc. podatku dla Fundacji Faktu – KRS 0000353781. Ratuj z nami chore dzieci

Wpływy z 1,5 proc. dla Fundacji Faktu to konkretna pomoc dla wielu chorych dzieci i ich rodziców, którzy codziennie proszą nas o wsparcie. Nawet niewielkie wpłaty przekładają się na godziny zbawiennej rehabilitacji, sprzęt rehabilitacyjny czy terapię logopedyczną.

Zbiórka Fundacji Faktu

Nikt nie chciał Paulinki

Oto Paulinka. Historia tej 13-latki zaczyna się wstrząsająco. Matka ją porzuca, babcia też jej nie chce... Kiedy wydaje się, że w życiu tego dziecka już nigdy nie będzie słońca, wtedy pojawia się iskierka nadziei na to, że jej życie się odmieni.

Fundacja Faktu pomaga Ukrainie

Mieszkańcy Dniepru bez prądu i ogrzewania. Pomożemy im przetrwać zimę!

Mieszkańcy ukraińskiego miasta Dniepr pozbawieni są prądu i ogrzewania. Na ratunek ruszyli harcerze z Nowego Dworu Mazowieckiego oraz Fundacja Faktu, która kupiła generatory prądu i kuchenki gazowe. W ślad za transportem wyruszyło 18 ukraińskich skautów, którzy wiozą Betlejemskie Światło Pokoju.