Kobiety wyklęte w nepalskich wioskach
Dlaczego w niektóre dni nepalskie kobiety i dziewczynki są wyrzucane z domu? Dlaczego muszą spać pod gołym niebem albo szukać schronienia w komórce z kozami? Stają się wtedy łatwym celem bandytów i dzikich zwierząt, ryzykują śmierć z wychłodzenia.
Wszystko przez okrutny obyczaj chhaupadi kultywowany w zachodnim Nepalu. Najnaturalniejsza rzecz na świecie, czyli menstruacja, którą przechodzi każda zdrowa kobieta, traktowana jest tam jak klątwa. Córki, żony i matki uważane są w te dni za nieczyste i całkowicie wykluczane z życia społecznego czy rodzinnego. Tradycja, która karze w nieludzki sposób traktować kobiety została zakazana przez prawo w 2005 roku, a mimo to w tradycyjnych społecznościach wciąż jest żywa. Tam gdzie nie jest przestrzegany państwowy zakaz jest tylko jeden ratunek – edukacja. A z nią w Nepalu bywa bardzo źle. Według badań tylko 6 proc. dziewcząt uważa tam menstruację za naturalny proces, a zaledwie 2 proc. używa podpasek.
Niedoli Nepalek przyjrzała się z bliska Dominika Kulczyk, która stworzyła kolejną edycję serialu „Efekt Domina”. Premierowy odcinek pt. „Tabu” pokazuje jak szefowa Kulczyk Foundation wspiera lokalną organizację, która uczy dziewczęta o higienie i budowie ciała. Tępi wiarę w przesądy i walczy o to, aby położyć kres wykluczeniu kobiet.
Efekt Domina odc. 1. Oglądaj w TVN, niedziela 8 marca godz. 11.30.