Jak wyrwać dziewczynki z mroku ulicy

Los młodych kobiet w Gwatemali może być wyjątkowo okrutny. Ale Dominika Kulczyk pokazuje, że można dać im szansę i zerwać z kulturą macho.

Gwatemala to kraj brutalnie naznaczony przez toczącą się tam przez ponad 35 lat wojnę domową zakończoną w 1996 roku. Skutki tej krwawej wojny są po dziś dzień bardzo dotkliwe, a Gwatemala boryka się z wieloma problemami społecznymi. W szczególny sposób dotyczą one młodego pokolenia, a zwłaszcza dziewczynek. „Przemoc, narkotyki, prostytucja, gangsterzy... To wszystko, co oglądasz w serialach, to tutaj rzeczywistość” – tak opisuje współczesną Gwatemalę Juan Pablo Romero Fuentes, charyzmatyczny gwatemalski edukator, feminista i założyciel jedynej w swoim rodzaju szkoły i ruchu społecznego o nazwie El Patojismo: Marzenia i idee w akcji.

Juan Pablo to człowiek, który jako młody chłopak poznał życie ulicy i stracił na niej wielu przyjaciół. Jest on bohaterem kolejnego odcinka serialu dokumentalnego „Efekt Domina”. Dominika Kulczyk przybliża w nim filozofię i działania tej organizacji, zwłaszcza te skierowane do dziewcząt.

Poza nauką szkolną, wyżywieniem, rozwojem talentów artystycznych i sportowych, Juan Pablo gwarantuje młodym Gwatemalczykom wsparcie emocjonalne i społeczne, akceptację, zrozumienie, miłość, godność i perspektywy na lepszą przyszłość. Nastoletnia Ester, od dziecka bita przez rodziców i wyrzucana kolejno ze wszystkich szkół w miasteczku, po kilku latach spędzonych w szkole Juana Pablo stała się przebojową i empatyczną edukatorką seksualną, raperką, trenerką męskiej drużyny piłkarskiej oraz bezcennym wzorcem osobowym i wsparciem dla młodszych koleżanek. Michelle, od dziecka pozbawiona miłości rodziców, bita i zmuszana do pracy, dopiero w El Patojismo zrozumiała, jak to jest być kochaną i radosną. Tutaj też rozwinęła talenty artystyczne, o których istnieniu wcześniej nawet nie miała pojęcia. Dlatego działania nastawione na wzmocnienie pozycji kobiet i dziewczynek w tym kraju są kwestią szczególnie palącą. Kulczyk Foundation wspiera działania El Patojismo w umacnianiu pozycji dziewczynek i kobiet oraz pomaga organizacji Juana Pablo w tworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla nich.

Szósty odcinek 8. serii „Efektu Domina” można obejrzeć w niedzielę 18  kwietnia o godz. 11.30  w TVN lub na player.pl.


Zbiórka Fundacji Faktu

Marzę, żeby dziewczynki zaczęły chodzić

Samotna mama 6-letnich bliźniaczek dotkniętych rzadką wadą genetyczną codziennie walczy o ich sprawność i lepsze jutro. Potrzebuje naszej pomocy.

Zbiórka Fundacji Faktu

Rodzina w trudnej sytuacji. Niezbędna rehabilitacja to dla nich marzenie.

Synowie i córki Joanny Sapety z Mazańcowić na Śląsku wymagają opieki neurologicznej, logopedycznej, rehabilitacyjnej i diabetologicznej. Jednak rodzina mierzy się z bardzo trudną sytuacją życiową. Pomóżmy im razem z Fundacją Faktu.

Zbiórka Fundacji Faktu

Na tę rodzinę spadła lawina nieszczęść

Każdy dzień jest wielkim zmaganiem dla Eweliny Gondko i jej rodziny. Aby mogła wyjechać na turnus rehabilitacyjny potrzeba 6 tys. zł. Dla niektórych to mało, ale dla tej rodziny to majątek.

1,5 proc.

1,5 proc. podatku dla Fundacji Faktu. Ratuj z nami chore dzieci. KRS 0000353781

Wpływy z 1,5 proc. dla Fundacji Faktu to konkretna pomoc dla wielu chorych dzieci i ich rodziców, którzy codziennie proszą nas o wsparcie. Nawet niewielkie wpłaty przekładają się na godziny zbawiennej rehabilitacji, sprzęt rehabilitacyjny czy terapię logopedyczną.

Świąteczna akcja Fundacji Faktu

Marlenka cierpi na nieznaną chorobę. Jej mama też toczy walkę o życie.

W życiu rodziny z Mokrej na Podkarpaciu każdy dzień to zmagania z chorobą małej Marlenki. Dziewczynka od urodzenia cierpi na poważną niepełnosprawność, a rodzice szukają desperacko odpowiedzi na pytanie — jaka choroba ją tak bardzo dotyka?

Świąteczna akcja Fundacji Faktu

Każdego dnia walczymy o Marikę

Ma 6 lat, a dopiero zaczyna stawiać pierwsze kroki i mówi zaledwie kilka słów. Marika jest bardzo chora, urodziła się z wieloma wadami, ale jej mama robi wszystko, by stała się jak najbardziej samodzielna. Pani Kamila samotnie wychowuje córkę. Każdy z nas może pomóc w tej walce o lepsze jutro Mariki. Cenna jest każda złotówka.