Jak nie dać się o szukać i nie stracić dorobku życia

Dla osoby, która idzie po pożyczkę do parabanku, najważniejsze jest to, by dostać pieniądze szybko i najlepiej bez sprawdzania w BIK. Dlatego nie czyta dokładnie umowy i wpada w tarapaty.

Przywracamy Sprawiedliwość Pokrzywdzonym. Akcja Społeczna Fundacji Faktu i Funduszu Sprawiedliwości


Pani Justyna potrzebowała pieniędzy na leczenie chorego męża, pan Adam stracił pracę i chciał skonsolidować dotychczasowe zobowiązania. Żadne z nich nie podejrzewało, że może zostać podstępnie oszukane. Nie wiedzieli, gdzie szukać pomocy i sprawiedliwości. Trafili do Funduszu Sprawiedliwości, który zajął się nie tylko doraźną pomocą, ale również pomaga im dalej w rozwiązaniu sprawy niekorzystnych umów.
Ani pan Adam, ani pani Justyna nie mieli pieniędzy na prawnika. Zwrócili się do Funduszu Sprawiedliwości. – Zobaczyłem reklamę w telewizji i zadzwoniłem. Dopiero wtedy dowiedziałem się, że firma postąpiła niezgodnie z prawem, zaczął nam pomagać prawnik, pisał pisma, dostaliśmy dużą pomoc, bez tego pewnie byśmy stracili mieszkanie – przyznaje pan Adam. Pani Justyna zgłosiła się do Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem  w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nie została sama ze swoimi problemami. Otrzymała nie tylko pomoc prawną, ale również dopłaty do zobowiązań czynszowych, ośrodek pokrywał również koszty żywności, odzieży, bielizny, obuwia, Akcja społeczna Fundacji Faktu współfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
środków czystości i higieny osobistej.  Sprawy pani Justyny i pana Adama wciąż trwają, ale nie muszą zmagać się z nimi samotnie. Mają wsparcie Funduszu Sprawiedliwości. JŁ


Nie daj się naciągnąć
Działalność instytucji parabankowych nie jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego tak jak banki. Jednym z najprostszych sposobów na sprawdzenie instytucji, w której chcemy wziąć pożyczkę, jest skorzystanie z wyszukiwarki podmiotów nadzorowanych przez KNF na stronie: www.knf.gov.pl. Jeżeli wpiszemy nazwę firmy, która nas interesuje i nie pojawi się ani jeden wynik wyszukiwania, powinno to być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Komisja Nadzoru Finansowego publikuje również listę tzw. ostrzeżeń publicznych, na której znajdują się podmioty nie posiadające zezwolenia KNF na prowadzenie czynności bankowych. Ta lista jest stale uaktualniana.


„Wykorzystali moją życiową tragedię”
Pani Justyna zgodziła się podpisać umowę z parabankiem i zwrócić o wiele większą sumę niż pożyczyła. Nie miała innego wyjścia. Bezrobotnej kobiecie żaden bank nie chciał udzielić kredytu, a ona potrzebowała środków na leczenie ciężko chorego męża. Pracownik parabanku, który podsunął jej niekorzystną umowę, wiedział dlaczego kobieta pożycza pieniądze, ale nie miał skrupułów. Adam Wowra poszedł do firmy pożyczkowej z 81–letnią mamą. On stracił pracę, mama coraz poważniej chorowała, jej leczenie pochłaniało coraz więcej pieniędzy. – Stwierdziliśmy, że będzie nam łatwiej, jeśli skonsolidujemy wcześniejsze zobowiązania – opowiada. Umowy dokładnie nie przeczytali. Obiecywano im wydłużenie okresu spłaty pożyczki, a w zamian zażądano zabezpieczenia w postaci niedużego mieszkania mamy pana Adama na katowickim osiedlu. Po dwóch latach firma zażądała natychmiastowej spłaty 30 tys. zł. – Nie mieliśmy takich pieniędzy, poza tym nikt nam nie powiedział, że będziemy pomimo terminowego spłacania rat, musieli nagle spłacić połowę kredytu. Firma sprzedała więc mieszkanie stanowiące zabezpieczenie – opowiada pan Adam. – Oni nas oszukali i to tak perfidnie – żali się 81–letnia Zuzanna Wowra.
Co to jest Fundusz Sprawiedliwości?
Fundusz Sprawiedliwości, powołany przez Ministerstwo Sprawiedliwości i zreformowany przez min. Zbigniewa Ziobro pomaga osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz ich bliskim. W całym kraju uruchomiono okręgowe ośrodki i lokalne punkty pomocy, tak aby każda osoba potrzebująca wsparcia mogła je otrzymać jak najszybciej.


WARTO WIEDZIEĆ
Tu znajdziesz pomoc!
◗ Pomoc można znaleźć w okręgowym ośrodku pomocy lub lokalnym punkcie. Aby znaleźć najdogodniejszą lokalizację wystarczy wejść na stronę www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy, gdzie znajduje się wyszukiwarka.
◗ O pomoc można zwrócić się również telefonicznie. Linia Pomocy Pokrzywdzonym +48 222 309 900 lub pisząc na adres info@numersos.pl. Wsparcie udzielane jest również w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim i migowym za pośrednictwem komunikatora internetowego.  

 

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ:
◗ Nie podpisuj umów, których zapisów nie przeczytałeś lub nie rozumiesz.
◗ Bądź uważny przy zawieraniu umów przez telefon. Jeśli nie dosłyszałeś warunków umowy lub ich nie rozumiesz, poproś o powtórzenie lub przesłanie umowy.
◗ Pamiętaj, że z każdej umowy możesz się wycofać. Przy podpisywaniu zwróć uwagę na termin i formę odstąpienia od umowy.


MAGDA PIASZCZYŃSKA–SZUBA, Podkomisarz KWP w Poznaniu radzi kiedy potrzebna jest  wzmożona czujność
Seniorzy coraz częściej zdają sobie sprawę z zagrożeń płynących z brania pożyczek w różnych instytucjach finansowych, które ogłaszają się w gazetach lub internecie pod hasłami: „szybka pożyczka”, „pieniądze od ręki”. Mają większe zaufanie do dużych banków, które dają poczucie bezpieczeństwa. Banki również są świadome zagrożeń czyhających na starszych ludzi. Coraz częściej to właśnie same banki powiadamiają policję, że być może mają do czynienia z sytuacją, w której od starszej osoby ktoś chce wyłudzić pieniądze i to sami pracownicy banków informują policję. Coraz więcej jest osób, które są zatrzymywane na gorącym uczynku na próbie oszustwa lub wyłudzenia. W stosunku do osób starszych oszuści często próbują wyłudzeń „na wnuczka, policjanta czy prokuratora”. Przy każdej okazji powtarzamy, że policja ani prokuratura w żadnej sytuacji nie prosi obywatela o pieniądze. Nie ma takich procedur i trzeba od razu podejrzewać, że to oszustwo.


Strzeż bliskich!
Kto pada ofiarą oszustów finansowych? Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych Ibris na zlecenie Fundacji Faktu wynika, że ofiarami nieuczciwych umów finansowych padają głównie kobiety starsze, powyżej 60. roku życia oraz rencistki. Najczęściej są to osoby niepracujące, z wykształceniem podstawowym, które mają trudności w czytaniu i rozumieniu umów oraz nie korzystają z internetu. Często ofiarami oszustów padają osoby samotne, łatwowierne i spragnione kontaktu z innymi. Niekorzystne umowy finansowe podpisują również ludzie zdesperowani, bezradni, którzy chcą szybko pozbyć się trudności i zaznać spokoju.

 

Akcja społeczna Fundacji Faktu współfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.


artykuł

Mali uchodźcy będą mieli radośniejsze wakacje

Fundacja Faktu nie zapomniała o ukraińskich dzieciach, które uciekły przed okrutną wojną i odnalazły schronienie w Polsce. Tym razem przygotowaliśmy niespodziankę dla małych uchodźców mieszkających w Gołdapi (woj.warmińsko-mazurskie).

Fundacja Faktu pomaga Ukrainie

Uciekły przed wojną, walczą o sprawność

Historia pani Oleny Czumak (35 l.) poraża. Z dwoma niepełnosprawnymi bliźniaczkami uciekła z wojennego piekła. Wyruszyła w niebezpieczną drogę i trafiła do centrum rehabilitacji w Gołdapi. Dzięki pomocy Fundacji Faktu może tu kontynuować leczenie swoich córek.

UKRAINA

Fundacja Faktu rusza na pomoc chorym dzieciom z Ukrainy

Pragniemy zrobić co w naszej mocy, aby przywrócić dzieciom dotkniętym przez wojnę choćby namiastkę dzieciństwa.

POMÓŻMY!

Bez podjazdu prababcia Albina z Michałkiem będą uwięzieni w domu

Michałek Jakubowski (15 l.) jest całym światem dla swojej prababci, Albiny Baziak (70 l.) z Witkowa na Dolnym Śląsku. Ich życie tak się potoczyło, że opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem spadła właśnie na nią.

1 proc. podatku

1% podatku dla Fundacji Faktu - KRS 0000353781

Bez żadnego wysiłku możesz zrobić coś bardzo ważnego dla dzieci dotkniętych chorobami i niepełnosprawnością

Pomóżmy!

Krystianek codziennie ćwiczy ponad siły

Mały Krystianek Ląd (4 l.) z Mełgwi pod Lublinem to prawdziwy zuch. Potworna choroba – najcięższa postać SMA ( rdzeniowy zanik mięśni) – nie odebrała mu radości życia. Wytrwale walczy o swoją sprawność. Wie, że tylko codzienne ćwiczenia mogą zapewnić mu lepsze życie. Jego rodziców nie stać jednak na tak intensywną rehabilitację. Gdzie tylko mogą szukają pomocy.